Strona główna arrow Aktualności arrow Boże Narodzenie bez Jezusa?
Boże Narodzenie bez Jezusa? Drukuj Poleć znajomemu

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy i najbardziej rodzinny okres roku. Staramy się, aby święta były przeżywane w klimacie ciepła, pokoju, miłości.

W Brazylii Boże Narodzenie traci na tym rodzinnym klimacie. Wiele jest przyczyn takiego stanu rzeczy, ale to wcale nie znaczy, że nie można próbować robić wszystkiego, co jest możliwe, aby każdy mógł naprawdę cieszyć się z narodzin Syna Bożego.

Wychodząc z założenia, że człowiek często bardziej niż chleba potrzebuje drugiego człowieka, ks. Stanisław Krajewski SAC w parafii Matki Bożej Chwalebnej w Manaus od lat organizuje wspólnotową wigilię. W Brazylii jest zwyczaj, że do kolacji wigilijnej zasiada się po Pasterce.

W tym roku ks. Stanisław podczas Pasterki wskazał na konieczność zauważenia małego Jezusa, gdyż często w zabieganiu przygotowań zapominany o tym, który jest najważniejszy w czasie tych Świąt - właśnie o nowonarodzonym Jezusie Chrystusie, który pragnie narodzić się w naszych sercach, aby przynieść każdemu człowiekowi prawdziwe prezenty: pokój, miłość, radość.
W Brazylii okres przedświąteczny to...

...prawdziwa „nagonka” ze strony centrów handlowych i środków masowego przekazu, akcentująca potrzebę kupowania prezentów, ale nie wspomina się o narodzeniu Syna Bożego. Ks. Stanisław ukazał swoim parafianom, że bez Jezusa święta nie mają żadnego znaczenia, stają się dniem, jak każdy inny.

Zaraz po Pasterce wszyscy udali się do najbiedniejszej części parafii, gdzie wśród drewnianych domów wybudowanych na palach parafianie zgromadzili się przy wigilijnym stole. W tym roku około 250 parafian dzieliło się tym co ma z drugim człowiekiem. Najważniejszym prezentem, który każdy otrzymał był dar ciepłego słowa oraz radość ze wspólnego świętowania narodzin Jezusa Chrystusa.

Ks. Artur Karbowy SAC

 
Tego autora
Z tego kraju
Nowości
Chętnie czytane
SMS misje