Strona główna arrow Aktualności arrow Nie tylko w Krakowie
Nie tylko w Krakowie Drukuj Poleć znajomemu

„Jezus narodził się w Betlejem, aby przynieść ludziom pokój. Tak ogłaszali ten fakt aniołowie pasterzom: Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli.

Właśnie ten pokój symbolizuje szopka. Wszystko, czego człowiek potrzebuje to pokój – w sercach i na świecie. Nie bogactwa, nie wygoda, lecz ta prostota, która objawia się w szopce. Jest to wewnętrzne pragnie człowieka.
Właśnie dlatego tyle osób wyraża wewnętrzną pasję dla tego symbolu pokoju, którego człowiek tak potrzebuje”.

Tymi słowami ks. Tadeusz Domański SAC – Wyższy Przełożony Regii Matki Bożej Miłosierdzia w Rio de Janeiro otworzył w niedzielny wieczór 17 grudnia II Pallotyńską Wystawę Szopek Bożonarodzeniowych w parafii św. Benedykta w Itaperunie ...


... Po uroczystej Eucharystii ks. Tadeusz, wraz z organizatorem wystawy, ks. Zbigniewem Lewandowskim SAC poświecił zgromadzone szopki.

Zeszłoroczna I Wystawa, będąca odpowiedzią na apel Jana Pawla II o powrót do tradycji stawiania szopek, cieszyła się ogromną popularnością. W ciągu tygodnia prawie 4 tysiące osób kontemplowało spokój betlejemskiej nocy.

Ogromny namiot stał się świadkiem niezmiernej pomysłowości oraz zapału twórców. Obok tradycyjnych gipsowych szopek stanęły wykonane z najprzeróżniejszych materiałów: papieru, cukru, czekolady, kukurydzy, kory, styropianu... Około 50 przeróżnych szopek wykonanych przez osoby mieszkające w przeróżnych pallotyńskich parafiach zachwycają i pozwalają medytować przesłanie Bożego Narodzenia wśród odwiedzających.

Nowością tegorocznej wystawy są szopki reprezentujące niektóre kraje Ameryki Łacińskiej. Obok rękodzieła Brazylijczyków stanęły szopki z Urugwaju, Argentyny, Meksyku ukazujące piękno i prostotę Bożego Narodzenia z narodowym akcentem. Wystawa potrwa do 25 grudnia.

Każdego dnia, oprócz zachwycania się pięknem wystroju Betelejmskiej Groty, każdy może posilić się smacznym posiłkiem oraz posłuchać świątecznej muzyki w wykonaniu miejscowych artystów.

Tak więc nie tylko w Krakowie można oglądać wystawę szopek. Może na przyszłorocznej zagości szopka z Krakowa? Zapraszamy!

Ks. Artur Karbowy SAC