Strona główna arrow Aktualności arrow Międzynarodowe Boże Narodzenie
Międzynarodowe Boże Narodzenie Drukuj Poleć znajomemu

Adwent – czas przygotowania do Bożego Narodzenia stwarza wiele różnych możliwości ukazania wiernym właściwego klimatu świat.

W parafii św. Sebastiana w Itaipu do 8 lat ksiądz proboszcz Jan Stawicki SAC organizuje Międzynarodowe Boże Narodzenie. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w sobotę 9 grudnia i przez 2 kolejne dni zjednoczyła parafian wokół Bożego Narodzenia.

Brazylia jest mieszanką wielu narodowości, co wykorzystał ksiądz Jan, tworząc stanowiska - baraki, przy których wierni, identyfikujący się z danym krajem, prezentują narodowe zwyczaje bożonarodzeniowe.
Jedną z atrakcji są typowe dania wigilijne oraz domowego wyrobu ozdoby. Są też stanowiska, na których można nabyć ciekawe prezenty świąteczne.
Oczywiście przy takim święcie nie może zabraknąć żłobka. Poszczególne kaplice...

...z parafii przygotowały różne żłobki ukazując w ten sposób piękno świąt Bożego Narodzenia.

Międzynarodowe Boże Narodzenie rozpoczęło się adwentową Mszą św., sprawowaną przez ks. Kazimierza Paca SAC. Zaraz po niej nastąpiły przedstawienia artystyczne oraz popisy kulinarne poszczególnych baraków. Przy polskim baraku królowała zupa ogórkowa, przyrządzona przez księdza Jana. W niedzielne przedpołudnie ks. Jan zgromadził dzieci, uczęszczające na katechezę w parafii. Wspólna Eucharystia ukazała uniwersalny charakter świąt Bożego Narodzenia. W procesji z darami dzieci, przebrane za reprezentantów poszczególnych krajów przyniosły dziecięce pragnienia, które jednocześnie są życzeniami dla całego świata: pokój, wiarę, nadzieję, miłość, przebaczenie...

Na zakończenie Mszy świętej dzieci przedstawiły inscenizację o wydarzeniach związanych z narodzeniem Jezusa.
Biletem wstępu był kilogram żywności, składany pod choinka ustawioną przy wejściu - szybko utworzyła się góra żywności. Zebrana żywność, wraz z całkowitym dochodem, przeznaczona jest na bożonarodzeniowy stół dla najbiedniejszych mieszkańców parafii. Akcja ta od paru lat bardzo przyczynia się prawdziwie świątecznego przeżywania Bozego narodzenia przez każdego parafianina.

Ks. Artur Karbowy SAC