Strona główna arrow Aktualności arrow Dzieci nauczycielami
Dzieci nauczycielami Drukuj Poleć znajomemu

Kiedy ktoś pyta jaka jest Brazylia odpowiedź w jednym zdaniu jest bardzo trudna. Spowodowane jest to przede wszystkim ogromnymi kontrastami, z jakimi spotykamy się na każdym kroku.

Obok pięknych plaż, wspaniałych osiedli widzimy favele skupiające biednych i będące siedliskiem zorganizowanej przestępczości. Obok zamożnych, eleganckich ludzi - bezdomne osoby proszące o pomoc w przetrwaniu kolejnego dnia.
Z taką rzeczywistością spotkamy się w każdym miejscu. Ale w parafii musi znaleźć się miejsce dla każdego człowieka.

W parafii św. Sebastiana w Itaipu po raz kolejny, z inicjatywy proboszcza ks. Jana Stawickiego SAC, rozpoczął się kolejny kurs uczenia dorosłych czytania i pisania. Kurs ten odbywa się w Parafialnym Centrum Pomocy Społecznej świętego Wincentego Pallottiego.

Dla osób mieszkających w Polsce umiejętność czytania i pisania wydawać się może normalnością, natomiast w Brazylii, niestety, tak nie jest. Dla wielu jest to wiedza, która pozostaje tylko w zasięgu marzeń.

Zrealizowanie tego marzenia jest możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli, którzy przekazują swoją elementarną wiedzę dla bardziej potrzebujących. Parafia to jednak nie tylko analfabeci, dlatego też równolegle z kursem uczącym pisać i czytać w Centrum Elżbiety Sanny odbywa się kurs komputerowy dla dziadków oraz wnuków.

Współczesny świat idzie do przodu z ogromna prędkością. Narzędziem podstawowym niemal w każdej dziedzinie jest komputer. Często jest tak, że dzieci w wieku przedszkolnym radzą sobie z komputerem o wiele lepiej niż osoby dorosłe. Toteż ks. Jan zorganizował kurs komputerowy, podczas którego dzieci pod okiem instruktorów uczą dorosłych w jaki sposób używać komputera w życiu codziennym.

Ks. Artur Karbowy SAC