Strona główna arrow Aktualności arrow Święto patronki Brazylii
Święto patronki Brazylii Drukuj Poleć znajomemu

Początki kultu Matki Bożej z Aparecidy sięgają roku 1717- wtedy trzech biednych rybaków wyłowiło z nurtu rzeki Paraíba małą (39 cm) figurkę Matki Bożej.

Sława łask i cudów dokonanych za pośrednictwem wyłowionej figurki szybko rozeszła się po całej Brazylii. W 1904 roku figurka  została ukoronowana, a w 1929 Matka Boża z Aparecida uroczyście ogłoszona Królową i główną patronką Brazylii.

Każdego roku miliony wiernych nawiedzają Jej sanktuarium, świadcząc o swoim wielkim kulcie dla Maryi. Kiedy zbliża się święto patronalne – 12 października – w wielu brazylijskich parafiach odprawiana jest nowenna przygotowawcza do święta, a dzień uroczystości stał się oficjalnym...

...świętem w całej Brazylii.

W parafii św. Sebastiana w Itaipu obchody święta Matki Bożej z Aparecida miały szczególny wymiar. Z powodu „rozległośc” i parafii oraz rozwiniętego kultu wierni w różnych kaplicach praktycznie przez cały dzień oddawali hołd Matce Bożej.

O godzinie 9.00 ks. Artur Karbowy SAC wraz z ks. Mariuszem Piątkowskim, który przybył specjalnie na obchody święta Matki Bożej z sąsiedniej Wenezueli, rozpoczęli procesję drogą wodno-lądową przy kaplicy w Recanto. Miejscowi rybacy w przystrojonych łodziach wieźli figurkę swojej Królowej, a pobliską drogą towarzyszyli Jej w procesji wierni. Wspólna modlitwa różańcowa oraz śpiew były okazją do podziękowania Matce Bożej za dotychczasową opiekę.
Uroczysta Eucharystia była punktem kulminacyjnym obchodów święta, podczas której przypomniano podstawowe zasady dewocji Maryjnej. Dzięki sztuce teatralnej, przygotowanej przez młodzież, każdy z nas mógł jeszcze raz przypomnieć sobie historię kultu Matki Bożej z Aparecida. Koronacja figury, dokonana przez dzieci, przypomniała, że Maryja jest naszą Królową. Radości świętowania dopełnił chrzest, dzięki któremu 20 dzieci i młodzieży przyłączyło się do Kościoła.

Również o godzinie 9.00, w innym punkcie parafii - w Jardim Imbui, ks. Kazimierz Pac SAC, przewodniczył uroczystościom patronalnym. Rybacy na łodziach przywieźli figurkę Maryi, dziękując w ten sposób Matce Boga i naszej Matce za całoroczną opiekę. Eucharystia była okazją do przypomnienia znaczenia kultu Matki Bożej w życiu chrześcijanina, który pamiętając o Jej słowach z wesela w Kanie Galilejskiej winien wypełniać wszystko, co Jezus nakazał.

Po zapadnięciu zmroku, o godzinie 19.00, proboszcz parafii, ks. Jan Stawicki SAC, wraz z ks. Zbyszkiem Dobkiem SAC przewodniczyli Eucharystii na wzgórzu w Bonsucesso. Różaniec, litania przygotowały do Eucharystii, po której nastąpiła procesja łącząca ludzi ze wszystkich klas społecznych, ras w jeden lud, wspólnie oddający kult Matce Bożej z Aparecida.
A na zakończenie, zgodnie z brazylijską tradycją, spotkanie wszystkich parafian - Strogonof podany przy wspólnej kolacja przyczynił się do zacieśnienia więzi między parafianami.

Ks. Artur Karbowy SAC