Strona główna arrow Aktualności arrow Festa w Itaperunie
Festa w Itaperunie Drukuj Poleć znajomemu

Niektórzy uważają, że jak świętować to porządnie albo wcale. Toteż nic dziwnego, że w parafii świętego Benedykta Czarnego w Itaperunie z ogromną starannością przygotowano tegoroczny odpust parafialny.

W ciągu 2 tygodni uroczyście obchodzono patronalne święto parafii. Najpierw przez 9 dni w tradycyjnej nowennie poprzez modlitwę i katechezę przygotowywano się do uroczystej festy w dniu 5 października. Tegoroczna festa była przygotowywana przez poszczególne wspólnoty z kaplic przynależnych do parafii i właśnie one, obok wspólnoty z kościoła parafialnego, wspólnie zanosiły modlitwy do ukochanego świętego.
Z niektórych wspólnot przybyły nawet autobusami grupy wiernych, aby uczestniczyć w codziennej Eucharystii celebrowanej każdego dnia przez innego księdza z diecezji Campos.
Główne obchody, 5 października, rozpoczęły się...

...procesją z figurą świętego Benedykta, która przeszła ulicami miasta. Przewodniczył jej proboszcz parafii, ks. Zbigniew Lewandowski SAC wraz z byłym (długoletnim) proboszczem ks. Janem Baranieckim SAC. To właśnie ksiądz Jan przewodniczył głównym uroczystościom odpustowym.

Bezpośrednio po procesji odbyła się Msza św., podczas której wierni szczelnie wypełnili parafialną świątynię.
Ks. Jan przypomniał, że w sporym gronie świętych Benedyktów znalazł się też człowiek o czarnej skórze i afrykańskich rysach – święty Benedykt Maur, nazwany też świętym Benedyktem Czarnym, patron Palermo i kolorowej ludności obu Ameryk.

Urodził się w 1526 roku w San Filadelfio albo San Fradello kolo Messyny i całe życie spędził na Sycylii. Jego rodzice byli niewolnikami z Etiopii, chrześcijanami. Benedykt w wieku 38 lat został franciszkaninem. Ze względu na swą świętość i mądrość już po trzech latach został przełożonym klasztoru Santa Maria de Jezus w Palermo mimo, że nie miał święceń kapłańskich i był analfabetą. Zreformował klasztor. Miał dar dawania prostych, dobrych rad we wszystkich dziedzinach, a także czynienia cudów. Z całej Sycylii przychodzili doń ludzie, by prosić o wsparcie, ucałować dłoń, a nawet wziąć „na szczęście” skrawek habitu.
Benedykt umarł w wieku 63 lat w 1589 roku. Beatyfikowany w 1743, kanonizowany został w 1807 roku.

Parafialna festa nie zakończyła się jednak wraz z Mszą Odpustową. Przez następne dni, do niedzieli, parafianie - bawiąc się - czcili świętego patrona.
Głośna muzyka, tańce, dobre jedzenie - to tylko niektóre charakterystyczne cechy typowej brazylijskiej festy. Cechuje ja przede wszystkim wspaniała, przyjazna atmosfera.

W niedziele 8 października jeszcze raz parafia św. Benedykta dała o sobie znak mieszkańcom Itaperuny. W tym dniu zorganizowano tradycyjny samochodowy przejazd przez miasto z figurą świętego, po czym nastąpił wspólnotowy obiad połączony z... licytacja cielaków. Ponad 100 cielaków zmieniło właścicieli.

Uroczystości odpustowe zakończyły się w doniosłył wydarzeniem. O godzinie 17:00 ordynariusz z Campus, ks. bp. Roberto Gomes Guimarães, przewodniczył Eucharystii podczas, której 70 parafian otrzymało sakrament bierzmowania zaświadczając tym samym, że chcą z odwagą głosić Jezusa światu.

Ks. Artur Karbowy SAC