Strona główna arrow Aktualności arrow Festa świętej Tereski
Festa świętej Tereski Drukuj Poleć znajomemu

Z początkiem października nasze myśli kierują się ku modlitwie różańcowej i misjami na całym świecie. 1 października Kościół wspomina jedną z najpopularniejszych świętych: św. Teresę od Dzieciątka Jezus.

W parafii św. Sebastiana w Itaipu kaplica w Camboinhas jest pod szczególną opieką tej „małej wielkiej świętej”. Tegoroczne obchody święta patronalnego odbywały się pod szczególnym znakiem jedności z misjami, gdyż uroczystościom przewodniczył ks. Zbigniew Dobek SAC, który przed tygodniem wrócił z trzyletniego pobytu na misjach w Mozambiku.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotni poranek, kiedy o godzinie 9.00 ks. Zbyszek udzielił sakramentu chrztu świętego najmłodszym parafianom.
Deszczowa pogoda przeszkodziła w tradycyjnej procesji, ale czciciele świętej Tereski nie zawiedli...

...i tłumnie zgromadzili się w świątyni pod jej patronatem.

Ks. Zbyszek, nawiązując do postaci świętej oraz własnego doświadczenia pracy w Amazonii i Mozambiku, przypomniał, że: wielkim pragnieniem świętej Tereski było głosić Ewangelię w pięciu częściach świata jednocześnie. Dzisiaj w Jej apostolstwie misyjnym każdy może uczestniczyć, gdyż właśnie Ona jest patronką misji. Mimo życia w murach klasztoru klauzurowego prowadziła aktywną korespondencję z misjonarzami na całym świecie, dzięki czemu znała ich życie, problemy, radości. Modliła się za każdego z nich oraz prosiła innych o modlitwę w intencji misjonarzy.

Będąc wiernymi czcicielami św. Tereski z nadzieją i ufnością musimy kroczyć jej śladami i pamiętać w naszych modlitwach o tych wszystkich, którzy dla głoszenia Ewangelii opuścili swoją rodzinną ziemię. Słowa, modlitwa, świadectwo księdza Zbyszka zostały przyjęte z otwartością serca.
Po Eucharystii, pośród smacznych przekąsek, wielu parafian rozmawiało z Księdzem Misjonarzem, aby dowiedzieć się więcej o specyfice pracy w Mozambiku oraz Amazonii.

Ks. Artur Karbowy SAC