Strona główna arrow Aktualności arrow Pielgrzymka do Aparecida
Pielgrzymka do Aparecida Drukuj Poleć znajomemu

2 września rozpoczęliśmy 7 Parafialną Pielgrzymkę z parafii św. Sebastiana w Itaipu do Sanktuarium Matki Bożej w Aparecida, patronki Brazylii. Pielgrzymka ta odbyła się w łączności z innymi parafiami z archidiecezji Niteroi.

Wyruszyło nas 386 pielgrzymów pod przewodnictwem naszego proboszcza, ks. Jana Stawickiego SAC. W 9 autobusach, w klimacie modlitwy i wiary rozpoczęliśmy nocną wyprawę z Itaipu do Aparecida, aby u stóp Matki połączyć się z 7 tysiącami pielgrzymów z naszej archidiecezji.

Pomyślmy troszkę o tej formie manifestacji naszej wiary.
Wszyscy jesteśmy pielgrzymami, zmierzającymi w stronę raju. Historia Izraela jest historią pielgrzymki. Również gwiazda prowadziła pielgrzymkę Trzech Królów do Dzieciątka Jezus w Betlejem. Ta sama gwiazda nadziei i wiary...

...dziś prowadzi pielgrzymów. Pielgrzymka była jedną z form pokuty i manifestacji swojej wiary.

Obecnie na świecie istnieje wiele wielkich centrów pielgrzymkowych. My byliśmy w Aparecida jako pielgrzymi, którzy zdążają do Ojczyzny, której jeszcze nie osiągnęli. „Nie mamy tutaj trwałego miasta, ale szukamy przyszłego” - mówi nam Apostoł w Liście do Hebraiczykow (Hbr 13, 14). Aparecida dla nas to o wiele więcej niż tylko miejsce blisko São Paulo – uczuciowo pozostaje w sercu Brazylijczyków jako miejsce niezmiernie ważne w naszym doświadczeniu chrześcijańskim. 

Figurka Dziewicy, która została wyłowiona z rzeki Paraíba jest mała, skromna, taka zwyczajna – zdawałoby się bezwartościowa, ale w zetknięciu z nią rozwinęła się wielka pobożność, która stanowi istotę naszego ludu, gdyż nie jest ważna figurka, tylko Ta, którą ona prezentuje. Ona mówi nam o historii rybaków, tak samo jak w Ewangelii, opowiadając o powołaniu Apostołów. W Aparecida również łowi się ludzi, łowi się stracone życia, pozbawione nadziei, które się ponownie ukierunkowuje na drogę do wiecznej szczęśliwości.

Historia tych rybaków pokazuje nam poszukiwanie ryb, tak samo jak my szukamy Jezusa, którego możemy odnaleźć za pośrednictwem Matki. Ukazuje to wiele faktów.
Mówił do nas Jan Paweł II, że Kościół to nasz dom i mamy przyjąć go jako taki. W Bazylice w Aparecida wydaje się, że to uczucie wypełnia nas w sposób specjalny, gdyż jest to dom naszej kochanej Matki.
Przybyliśmy do Aparecidy, aby u stóp Matki Jezusa i naszej Matki wypraszać owoce Odkupienia oraz łaski potrzebne dla każdego z nas: te bardziej przyziemne - jak zdrowie i praca oraz te bardziej „górnolotne” - jak świętość, przebaczenie, pokój.

My, przybrane dzieci, otrzymaliśmy od Niej Matczyną miłość. Ona przyjęła nas z miłością, tak jak każda matka i przypomina nam, że Jezus czeka na nas w każdej chwili naszego życia. Prosiliśmy również za naszą archidiecezję Niteroi, aby otrzymała za pośrednictwem Maryi odnowiony impuls misyjny. Modliliśmy się za naszą Ojczyznę, za nasze miasta, aby Bóg oświecił rządzących, aby ich czyny były zawsze skierowane w stronę dobra wspólnego.

Z wiarą oczekujemy lepszego jutra, oświeconego światłem Chrystusa, wyproszonym u stóp Matki Bożej z Aparecida, Królowej i Patronki Brazylii!

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tej pielgrzymce i którzy przyczynili się do jej powstania: naszemu arcybiskupowi Dom Alano za przewodniczenie Eucharystii w domu Matki, każdemu z wiernych, który był tam z nami i okazał swoją wdzięczność Matce Boga klękając przed nią, każdemu proszącemu o potrzebne łaski.

Joaquim Accioly
Tłumaczenie: ks. Artur Karbowy SAC