Strona główna arrow Aktualności arrow Święto katechistów w Brazylii
Święto katechistów w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu

W miejscach, w których na świecie brakuje powołań, znaczącą rolę w przekazywaniu wiary, nauczaniu, prowadzeniu katechezy pełnią ludzie świeccy. To właśnie dzięki milionom świeckich katechetów wiara w Brazylii jest ciągle żywa. 

W ostatnia niedzielę sierpnia każdego roku Kościół w Brazylii składa szczególne podziękowanie świeckim katechetom. Z prawdziwą pasją, zaangażowaniem i miłością przekazują dzieciom, młodzieży oraz dorosłym podstawowe prawdy wiary, a także przygotowują do sakramentów. To oni są prawdziwymi nauczycielami wiary w swoim środowisku oraz salkach katechetycznych. Katecheta to chrześcijanin, mający świadomość, że jest powołany i posłany, aby nauczać wiary. Mimo że każdy katecheta jest inny, wszyscy w jednym duchu przekazują...

...Dobrą Nowinę o Zbawieniu wszelkiemu stworzeniu.

Dla Kościoła nie wystarczy mieć dostateczną liczbę katechistów – potrzeba świętych katechetów. To właśnie o świętość dla nich w sposób szczególny modlono się w całym Kościele brazylijskim oraz dziękowano za zaangażowanie, poświęcenie, wytrwanie w trudnym i jakże potrzebnym powołaniu katechety. W każdej parafii dziękowano Panu Bogu za dar poszczególnych katechetów.

W parafii św. Sebastiana w Itaipu ks. Jan Sopicki SAC zaprosił wszystkich zaangażowanych w nauczanie wiary na godzinną adorację, aby Jezusowi Eucharystycznemu powierzyć każdego z katechetów oraz poprzez wspólną modlitwę podziękować im za dar, jaki składają dla wspólnoty parafialnej. Eucharystia, celebrowana w ich intencji po adoracji, była najpiękniejszym prezentem jaki mogli otrzymać.
Spotkanie zakończyło się wspólną ucztą przy wspaniałym torcie oraz małymi upominkami dla katechetów. Ks. Jan ofiarował bardzo praktyczny podarunek: książeczkę o życiu św. Wincentego Pallottiego.

Ks. Artur Karbowy SAC