Strona główna arrow Aktualności arrow Święcenia kapłańskie w Brazylii
Święcenia kapłańskie w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu

Dzień 12 sierpnia 2006 roku zapisał się w historii Regii Matki Bożej Miłosierdzia w Rio de Janeiro jako dzień święceń kapłańskich, ks. Josiel da Silva Azevedo SAC.

O godzinie 10.00 ordynariusz diecezji Campus, bp Roberto Gomes Guimarães, rozpoczął przewodniczenie uroczystej Eucharystii. (O tym, że była uroczysta niech świadczy fakt, że trwała 3 godziny). Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię koncelebrowali nasi współbracia, na czele z Księdzem Regionałem Tadeuszem Domańskim SAC i rektorem pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Rio de Janeiro, ks. Jarosławem Chmieleckim SAC.

Uroczystość święceń była okazją do przedstawienia kapłana we współczesnym świecie – świecie coraz bardziej zlaicyzowanym i coraz bardziej zmierzającym do odkrycia sacrum. Dobry kapłan to taki, który na wzór Jezusa jest...

...dobrym pasterzem: oddaje za owce swe życie - zna je i one go znają, oraz służy jedności. Kapłan winien dobrze znać powierzonych mu wiernych, ale nie po to, aby przywiązać ich do siebie, lecz by prowadzić ich do Jezusa. Wielokrotnie ponawiano wezwanie do modlitwy o święte powołanie kapłańskie, aby mieć prezbiterów modlitwy, wiernych Kościołowi.

Kościół św. Benedykta w Itaperunie – w parafii, z której pochodzi neoprezbiter - był wypełniony po brzegi. Wiele sióstr zakonnych, przyjaciół, znajomych, rodzinna towarzyszyło ks. Josiel w tej ważnej i długo oczekiwanej chwili.
Było to święto nie tylko dla rodziny neoprezbitera, ale i dla całej parafii i wspólnoty pallottyńskiej w Itaperunie, dlatego też proboszcz miejsca, ks. Zbigniew Lewandowski SAC zaprosił wszystkich gości – około 300 osób - na wspaniały obiad.

Ks Artur Karbowy SAC, Brazylia