Strona główna arrow Aktualności arrow Tydzień Rodziny
Tydzień Rodziny Drukuj Poleć znajomemu

W połowie sierpnia w Brazylii z inicjatywy Konferencji Episkopatu organizuje się Tydzień Rodziny. W tym roku przebiegał on pod hasłem: „Dialog w rodzinie i z Bogiem źródłem poznania i osiągnięcia wolności”.

Miał ukazać rodzinę jako źródło życia i pokoju. Głównym celem Tygodnia Rodziny jest motywowanie każdej osoby do waloryzowania życia rodzinnego, tak, aby każdy mógł żyć w zgodzie z wartościami ewangelicznymi oraz wspólne zastanowienie się nad przyczynami kryzysów w życiu rodzinnym. Z doświadczenia wiemy, że niestety, z różnych przyczyn wiele rodzin jest rozbitych, pełnych kłótni i waśni. Aby uchronić rodziny przed rozbiciem powstała idea Tygodnia Rodziny.
W tym czasie organizowane są liczne spotkania, wykłady, medytacje, kursy, wspólne modlitwy mające ukazać drogę właściwego życia w rodzinie. Wiele parafii w Brazylii ...

...organizuje tego typu spotkania, angażując możliwie największą liczbę wiernych.

7 sierpnia Tydzień Rodziny rozpoczął się w parafii św. Elżbiety Portugalskiej w Rio de Janeiro, gdzie ks. Jarosław Kaczmarek SAC przygotował specjalny program, angażując poszczególne grupy parafialne oraz całe rodziny. Spotkania w salonie parafialnym, przygotowane dla każdej kategorii wiekowej, ukazywały receptę na zgodne życie rodzinne właśnie z perspektywy danego wieku. Jak się okazuje idee szczęśliwego życia w rodzinie nie odbiegają od siebie mimo różnicy wieku - podobnie myślą zarówno dzieci, jak i rodzice oraz dziadkowie.

W archidiecezji Niteroi Tydzień Rodziny organizowany był przez obie nasze parafie. W parafii Matki Bożej Fatimskiej przewodniczył ks. Marek Karny SAC - było to nowe doświadczenie dla życia parafialnego, które z pewnością przyniosło wzbogacenie dla poszczególnych rodzin.

W parafii św. Sebastiana w Itaipu każdego wieczoru parafianie gromadzili się na Eucharystii celebrowanej przez miejscowych duszpasterzy: ks. Jana Stawickiego SAC i ks. Artur Karbowego SAC. W trakcie Mszy świętej mieli okazję wysłuchania świadectwa, wykładu jednej z rodzin. Dzięki temu każdy mógł uczyć się na przykładzie rodzinnego życia innych. Jak same rodziny mówiły ich życie nie jest idealne, zdarzają się nieporozumienia, kłótnie, ale starają się za wszelką cenę dążyć do tego, aby było ich jak najmniej i zawsze próbują rozwiązać problem za pomocą dialogu.
Poruszano wiele różnych kwestii z życia rodzinnego, ale zawsze podkreślano, że rozmowa i odpowiedzialność za własne czyny jest fundamentem szczęśliwego życia rodzinnego. Po Eucharystii – uczcie dla duszy - był czas na wzajemną wymianę doświadczeń podczas konsumpcji smakowitych zupek – wzmacniających nasze wątłe ciała.

W Itaperunie po raz kolejny Tydzień Rodziny zorganizował w parafii św. Benedykta Czarnego ks. Zbigniew Lewandowski SAC. Podczas niego ukazywano rolę rodziny w kształtowaniu poszczególnych osób, w odkrywaniu powołania, przyszłości ludzkości, kształtowaniu pokoju. Obchody zakończyły się wspólnym niedzielnym obiadem, na który zaproszono całą wielką rodzinę parafialna.

W Manaus ks. Stanislaw Krajewski SAC 19 sierpnia zakończył Mszą świętą Tydzień Rodziny, w której uczestniczyli księża z dekanatu 3 w Manaus. O rodzinie powiedziano już wiele, jednak za każdym razem kiedy poruszany jest ten temat zawsze znajdujemy coś nowego i interesującego. Czynimy nowe odkrycia, które ubogacają wzajemne życie w miłości i pokoju.

Ks. Artur Karbowy SAC