Strona główna arrow Aktualności arrow Odpust w parafii św. Rocha w Rio de Janeiro
Odpust w parafii św. Rocha w Rio de Janeiro Drukuj Poleć znajomemu

W dawnych stuleciach zarazy pustoszyły miasta i wsie w całej Europie, niosąc ludziom śmierć w wielkich męczarniach. Zaraźliwe choroby - dżuma, cholera w zastraszający sposób okrywały liczne kraje żałobą. Patronem od chorób zaraźliwych jest św. Roch, pielgrzym-samarytanin, którego wspomnienie obchodzi Kościół 16 sierpnia.

Postać ta była bardzo czczona w dawnych wiekach, o czym świadczą zachowane do dziś świątynie pod jego wezwaniem i przydrożne kapliczki, zwłaszcza w miejscach, gdzie grzebano zmarłych na różne zarazy.

Jedna z naszych parafii w Rio de Janeiro ma właśnie św. Rocha za patrona. Proboszcz parafii ks. Jan Baraniecki SAC z wielką troską przygotowywał wiernych do godnego oddania czci wielkiemu patronowi. Wydał pierwszy numer gazetki parafialnej, w całości poświęconej życiu św. Rocha, oraz zaprosił rektora naszego seminarium, ks. Jarosława Chmieleckiego SAC, aby...

...w serii kazań duchowo przygotował wiernych do odpustu parafialnego. Ks. Jarek ukazując liczne przykłady z Pisma Świętego oraz życia świętych przybliżał pokorę i całkowite zaufanie Bogu jako warunek do wiernego naśladowania Jezusa Chrystusa.

W dzień odpustu 3 razy parafianie zostali zaproszeni do udziału w Eucharystii. 2 ranne Msze święte celebrowali miejscowi duszpasterze: ks. Jan oraz ks. Francisco Marques SAC. Główną Mszę w tym dniu celebrował ksiądz regionał Tadeusz Domański SAC, który też przybliżył świętość jako powołanie każdego chrześcijanina.

Świętość należy do natury Kościoła, ziemskiego ciała zmartwychwstałego Chrystusa. Jest jedną z jego cech charakterystycznych. Przynależy do jego „DNA”. Gdyby zatem Kościół nie był święty, nie byłby prawdziwym Kościołem Chrystusa, czyli przez Niego założonym. Obiektywna świętość Kościoła konkretyzuje się, wyraża i przejawia w świętych, których Kościół zrodził jako Matka.
Przez „świętych” rozumiemy oczywiście nie tylko tych, którzy zostali wyniesieni do chwały ołtarzy, lecz także tych, którzy choć nie beatyfikowani ani kanonizowani, postępowali za Chrystusem i Jego Ewangelią; tych, którzy bez wahania i kompromisów przyjęli Chrystusa za fundament swojego życia; którzy świętość uczynili programem swego życia. Świętość nie jest przywilejem niewielu, lecz celem, który Bóg stawia przed człowiekiem stworzonym na Jego obraz i podobieństwo.

Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha nie zakończyły się w dniu jego święta, lecz trwają do niedzieli. W czwartek 17 sierpnia neoprezbiter ks. José Zavorski SAC, udzielając błogosławieństwa z nałożeniem rąk na każdego z obecnych umacniał zgromadzonych w kroczeniu w dobrym. W sobotę i niedzielę tradycyjna zabawa zakończyła obchody uroczystości odpustowych.

Ks. Artur Karbowy SAC