Strona główna arrow Aktualności arrow Wizytacja kanoniczna w Brazylii
Wizytacja kanoniczna w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu

Regię Matki Bożej Miłosierdzia w Brazylii w lipcu wizytowali Wyżsi Przełożeni z Rady Generalnej Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, wicegenerał, ks. Zenon Hanas SAC i radca generalny ks. Gilberto Orsolin SAC.

Wizytację rozpoczęto od odwiedzenia Pallotyńskiego Seminarium Duchownego w Rio de Janeiro, gdzie m.in. miały miejsce indywidualne rozmowy z klerykami oraz spotkanie z Radą Regii. Wizytacja naszej Regii ma specyficzny charakter - ze względu na odległości współbracia pracujący w Amazonii i Portugalii są wizytowani w innym terminie.

Goście odwiedzili następnego dnia nowicjat w Guapimirim, gdzie w ramach rekreacji pobrali od ks. Jarosława Karczmarka SAC szybką lekcję gry w polo. Ich podziw zyskało położenie naszego domu nowicjackiego. Ale już po obiedzie ...

...udali się do kolejnych placówek: ks. Zenon Hanas SAC do parafii Matki Bożej Żeglarzy w Rio, a następnie do wspólnoty w Itaperunie, zaś ks. Gilberto Orsolin SAC do wspólnoty w Niteroi.
W ciągu 11 dni Księża Wizytatorzy odwiedzili wszystkie placówki Regii w stanie Rio de Janeiro. Była to pierwsza wizytacja historii Regii Miłosierdzia bożego.

21 lipca, o godz. 9.00 w kościele św. Elżbiety w Rio profesi wieczni  uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył ks. Gilberto. Homilię głosił ks. Zenon, który, nawiązując do Ewangelii, uwrażliwił nas, że zawsze, tak jak Jezus, mamy odnosić się do prawa, historii, Słowa Bożego. Na zakończenie Eucharystii zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie, a neoprezbiter, ks. Jurandir do Nascimento SAC udzielił nam błogosławieństwa prymicyjnego.

A potem, w sali parafialnej przy kościele św. Elżbiety, nastąpiło podsumowanie wizytacji. Księżą Wizytatorzy ogólnie wynieśli dobre wrażenie z pobytu w naszych domach. Cieszyli się, że rozwijamy się, mamy miejscowe powołania, że pogłębia się struktura Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, że prowadzimy szeroką pracę duszpasterską. Ks. Gilberto stwierdził, że wykonujemy jedną z lepszych w świecie pallotyńskim prac powołaniowych, polegającą na prowadzeniu osób zainteresowanych bezpośrednio przez ich rówieśników – kleryków, czemu towarzyszy współpraca odpowiedzialnych księży. Myśląc o rozwoju ZAK Księża Wizytatorzy podsunęli myśl stworzenia w naszej Regii instytutu studiów nad Pallotti – na wzór istniejącego w prowincji Santa Maria. Niepokojem napawa ich natomiast sytuacja ekonomiczna Regii, funkcjonującej wyłącznie ze środków pozyskanych od dobroczyńców.
Ks. Gilberto przyznał, iż w naszym seminarium po raz pierwszy przewodniczył Mszy św. po łacinie, a z kolei w nowicjacie po raz pierwszy miał możliwość być graczem polo.

Wizytację kanoniczną w Amazonii przeprowadził w czerwcu ks. Friedrich Kretz, Przełożony Generalny Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Zapoznał się z rzeczywistością każdej, działającej tu, wspólnoty Stowarzyszenia: Prowincji Matki Bożej Odkrywców z Santa Maria oraz Regii Matki Bożej Miłosierdzia z Rio de Janeiro. Nasi współbracia, ks. Józef Maślanka SAC i ks. Jan Sopicki SAC z Novo Airao oraz ks. Stanisław Krajewski SAC z Manaus przedstawili swoje parafie oraz podzielili się z wizytatorem swoimi nadziejami, oczekiwaniami, problemami…

Miejscowa wspólnota Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego zorganizowała wycieczkę po Rio Negro, podczas której Ksiądz Generał mógł podziwiać wspaniały krajobraz amazoński. Była to też okazja do wielu miłych i interesujących rozmów.

Ks. Artur Karbowy SAC