Strona główna arrow Aktualności arrow Tydzień dzielenia się
Tydzień dzielenia się Drukuj Poleć znajomemu

Wielkie dzięki o Panie za wszystkie
Dzieła stworzone przez Ciebie
Przyszliśmy, aby z miłością ofiarować,
Darami dzielić się,
Podarować je braciom.

To słowa piosenki, która podczas ostatniego tygodnia często była śpiewana w parafii św. Sebastiana w Itaipu, a wszystko za sprawą proboszcza, ks. Jana Stawickiego SAC, który po raz kolejny zorganizował Semana da Partilha – Tydzień Dzielenia Się.
W całej parafii od 15 do 23 lipca Pastoral do Dizimo prowadził akcję uświadamiania parafian, mającą na celu zwiększenie liczby osób troszczących się...

...o potrzeby wspólnoty Kościoła – do czego nawołuje V Przykazanie Kościelne.

Kościół brazylijski od wielu lat stosuje praktykę dobrowolnej dziesięciny, polegającej na comiesięcznym ofiarowaniu określonej sumy pieniężnej na potrzeby lokalnej wspólnoty. Niestety, stosunkowo mała liczba wiernych praktykuje tę formę życia wspólnotowego, dlatego też podczas tego tygodnia osoby czynnie zaangażowane w pracę parafialną podczas homilii uświadamiały wszystkim do czego służy ta ofiara i dlaczego każdy chrześcijanin powinien ją składać. Jest to ofiara dzięki której można utrzymać poszczególne kościoły, centra pomocy socjalnej, prowadzić katechezę, inwestować w pracę duszpasterską, utrzymać księży na parafii.

Kiedy czytamy Pismo Święte ponad 200 razy znajdziemy w nim odniesienie do składania dziesięciny – oddania Bogu tego, co się od niego otrzymało. Podobnie ma wyglądać nasza dziesięcina – oddanie Bogu naszego czasu, naszego życia, dobra, które dzięki łaskawości Stwórcy posiadamy.

Niedzielna Eucharystia, rozpoczynająca Semana da Partilha, miała też swoją niespodziankę, gdyż w tym dniu odwiedził naszą wspólnotę ks. wicegenerał Zenon Hanas wraz z rektorem naszego pallottyńskiego seminarium, ks. Jarosławem Chmieleckim. To właśnie oni, wraz z księdzem proboszczem, celebrowali wieczorną Mszę Świętą. Ks. Zenon podzielił się swoimi wrażeniami z pobytu w Brazylii.

Tydzień Dzielenia Się miał też swój maleńki, bardzo praktyczny wymiar: każdego dnia po wieczornej Eucharystii wszyscy uczestniczący gromadzili się w salonie parafialnym, aby przy stole wspólnie posilić się tym, co każdy przyniósł ze sobą i mogę zapewnić, że nikt nie wyszedł z pustym żołądkiem.

Ks. Artur Karbowy SAC