Strona główna arrow Aktualności arrow Centrum Pomocy Socjalnej
Centrum Pomocy Socjalnej Drukuj Poleć znajomemu

W parafii św. Sebastiana w Itaipu, przy kaplicy Matki Bożej Bonsucesso, działa od 5 lat Centrum Pomocy Socjalnej im. św. Wincentego Pallottiego, w którym osoby potrzebujące otrzymują za darmo pomoc medyczną oraz prawniczą.

Centrum cieszy się tak wielka popularnością, że dotychczasowe zaplecze z trudem mogło sprostać zapotrzebowaniu. Toteż proboszcz parafii, ks. Jan Stawicki SAC, podjął decyzję o rozbudowie Centrum oraz wybudowaniu przy kaplicy zadaszenia, które będzie służyło również do celebracji Eucharystii w święta.

Rozbudowane Centrum przekazane zostało 11 lipca 2006 roku. Na godzinę 20.00 przybyli wierni z całej parafii, aby podczas Mszy świętej wspólnie podziękować Panu Bogu za wielkie dobro, które dzieje się za pośrednictwem Centrum. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Radca Generalny ks. Gilberto Orsolin SAC, który w tym dniu dokonywał kanonicznej wizytacji parafii, a współcelbrowali miejscowi duszpasterze: ks. Jan Stawicki SAC oraz ks. Artur Karbowy SAC.

Na początku Eucharystii ks. Jan wyraził swoją ogromną radość z faktu ponownego otwarcia Centrum Pomocy Socjalnej i przywitał zgromadzonych, w sposób szczególny ks. Gilberto oraz osoby związane z Centrum: woluntariuszy, którzy w ciągu ostatnich 5 lat darowali swój czas, umiejętności, zdolności dla potrzeb innych osób oraz wszystkich, którzy ...

...za pośrednictwem Centrum już doświadczyli różnorakiej pomocy.

Podczas homilii ks. Gilberto przedstawił w skrócie zadania Rady Generalnej oraz jej starania, aby w 41 krajach jednoczyć osoby rozpowszechniające charyzmat pallotyński. Nawiązując do Ewangelii ks. Gilberto przedstawił Jezusa, który po uzdrowieniu głuchoniemego popatrzył na zgromadzonych wiernych i zauważył, że są jak owce bez pasterze. Dlatego Jezus prosił Ojca, aby posłał robotników na swoje żniwo. Każdy z nas jest robotnikiem na żniwie Pańskim. Każdy w swoim środowisku. Każdy jest pasterzem zjednoczonym wokół naczelnego pasterza, którym jest Jezus Chrystus. Postać pasterza jest bardzo wymowna właśnie w Centrum Pomocy Socjalnej, gdzie woluntariusze, nie zwracając uwagi na wyznanie, opiekują się każdym potrzebującym.

Podczas procesji z darami osoby pracujące w Centrum wniosły figurkę swojego patrona, św. Wincentego Pallottiego, oraz materiały medyczne i lekki, które są darmowo rozdawane wśród potrzebujących. Na zakończenie Eucharystii ks. Gilberto dokonał aktu poświecenia Centrum Pomocy Socjalnej.

Korzystając z brazylijskiej zimy wszyscy zostali zaproszeni do posilenia się ciepłymi zupami, przygotowanymi specjalnie na tę okazję. Dochód ze sprzedaży zasilił konto Centrum.

Ks. Artur Karbowy SAC