Strona główna arrow Aktualności arrow Zrozumieć Brazylijczyków
Zrozumieć Brazylijczyków Drukuj Poleć znajomemu

Mistrzostwa świata w piłce nożnej sprawiają, że cały świat jednoczy się we wspólnym przeżywaniu emocji sportowych. Szczególny wymiar mistrzostwa mają jednak w Brazylii, gdzie obrońcy tytułu mistrzowskiego traktowani są jak najwięksi idole.

Od samego początku trwania rozgrywek dużo negatywnych komentarzy słyszy się o brazylijskiej gwieździe - Ronaldo, zwanym w Brazylii Fenômeno (Fenomenem). Po pierwszych meczach reprezentacji Brazylii podczas tegorocznych mistrzostw świata ks. Jarosław Kaczmarek SAC - proboszcz z Bento Ribeiro – dzielnicy, z której pochodzi Luiz Nazário de Lima - popularnie znany jako Ronaldo, rozpoczął przy okazji nowenny przygotowawczej do święta patronalnego parafii - wspomnienia św. Elżbiety Portugalskiej - modlitwy za reprezentację Brazylii oraz w sposób szczególny za tego właśnie parafianina.

Rezultat tych modlitw jest dla nas znany. Ronaldo strzelił kolejne 3 gole na mistrzostwach, ale mimo tego Brazylia przegrała z Francją. Inicjatywa, podjęta przez ks. Jarka, odbiła się szerokim echem nie tylko na terenie parafii, ale i w Rio de Janeiro. Każdego dnia około 100 parafian wspólnie modliło się. Reporterzy działów sportowych gazet, radia, telewizji przyjeżdżali, żeby na gorąco komentować to niecodzienne wydarzenie, a znajomi, koledzy Ronaldo wspominali nie tak odlegle czasy wspólnego biegania za piłką.

Ks. Artur Karbowy SAC, Brazylia