Strona główna arrow Aktualności arrow Kwiatowe dywany dla Chrystusa
Kwiatowe dywany dla Chrystusa Drukuj Poleć znajomemu

Od 1317 rok, kiedy Ojciec Święty Jan XXII wydal konstytucję o obowiązku procesji eucharystycznej, podczas której należy przenieść Najświętszy Sakrament ulicami miast, celebruje się Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało.

Od tego czasu w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej wierni tłumnie uczestniczą w wielkiej manifestacji naszej wiary. Tego dnia Jezus Chrystus wychodzi na ulice naszych miast i wsi, aby pobłogosławić wiernych, rodziny, miasta, wsie. W wielu miejscach powstał piękny zwyczaj przyozdabiania domów i ulic pięknymi kapliczkami, ołtarzami czy też dekorowania kwiatami trasy przejścia Najświętszego Sakramentu. Wszystko po to, aby oddać cześć Chrystusowi, który odwiedza swój lud.

W Brazylii głównym elementem ozdobnym procesji Bożego Ciała są dywany „układane”, a właściwie tworzone na trasie procesji. Obecnie w większości miast Brazylii ...

...procesja Bożego Ciała odbywa się przed południem, dlatego też, aby wszystko było gotowe, na przejście procesji noc ze środy na czwartek zamienia się w czas wielkich przygotowań. Młodzież, całe rodziny, uczniowie, członkowie poszczególnych grup jednoczą się i z wielkim nakładem pracy przygotowują na ulicy przepiękne dywany. Do ich wykonania służy wszystko co jest kolorowe: kwiaty, piasek, trociny, kawa, kakao, farby w proszku, kamyki, ryż, płatki kwiatów, mąka, kapsle, trawy - wszystko to przemienia się często w dużych rozmiarów obrazy, symbole eucharystyczne.

W wielu miejscowościach tego typu dywany osiągają kilka kilometrów długości. W niektórych diecezjach jest to także dzień jednoczący całą diecezję. W centralnej procesji, której przewodniczy miejscowy biskup, biorą udział przedstawiciele wszystkich parafii, którzy też od wczesnych godzin rannych przygotowują dywany na przejście procesji. Oczywiście każda grupa stara się, aby to właśnie ich fragment drogi był najpiękniejszy.

Podobnie jest w Itaperunie, gdzie według tradycji, utrwalonej od lat, procesja wychodzi z kościoła św. Benedykta i przechodząc w kilku kilometrowej procesji dochodzi do kościoła św. Rity, a następnie na placu przed nim odprawiana jest uroczysta Msza święta, celebrowana przez wszystkich księży z miasta.
Od samego rana wierni z parafii św. Benedykta pod bacznym okiem proboszcza, ks. Zbigniewa Lewandowskiego SAC, przygotowują przepiękne dywany. Radość, śpiew, wzajemna rywalizacja o najpiękniej wykonany dywan, towarzyszą przygotowaniom do tej wielkiej uroczystości.

Rezultat końcowy to przepiękne obrazy, przedstawiające sceny biblijne, kopie znanych arcydzieł nawiązujących do Eucharystii, symbole związane z aktualnym życiem Kościoła w Brazylii i na świecie. Poprzez tworzenie dywanów Brazylijczycy ukazują swoją miłość Chrystusowi obecnemu w Sakramencie Eucharystii.

Ks. Artur Karbowy SAC, Brazylia