Strona główna arrow Aktualności arrow Brazylia czci Miłosierdzie Boże
Brazylia czci Miłosierdzie Boże Drukuj Poleć znajomemu

Siostra Faustyna Kowalska zanotowała w „Dzienniczku” słowa Jezusa nakazujące ustanowienie Święta Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy i obchodzenie go na całym świecie.

Każdy, kto w tym dniu przystąpi do sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjmie Komunię świętą dostąpi odpuszczenia wszelkich grzechów.
Kult Miłosierdzia Bożego cieszy się ogromną popularnością także w Brazylii. Do jego rozwoju przyczynili się znacznie polscy misjonarze pracujący w różnych częściach kraju. Wiele parafii w Wielki Piątek rozpoczęło nowenną przygotowawczą do święta Miłosierdzia Bożego.

W Rio de Janeiro obchody święta Miłosierdzia Bożego odbywają się od 18 lat - po raz pierwszy rozpoczął je wtedy ks. Tadeusz Korbecki SAC, wraz ze wspólnotą Emanuel. Ks. Tadeusz wybudował w latach następnych Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Z powodu ogromnego zainteresowania wiernych...

...od kilku lat święto celebrowane jest w dwóch centrach.
W tym roku wspólnota Emanuel zorganizowała również obchody w katedrze, gdzie od 13:00 do 18:00 odbywało się wielkie chwalenie Miłosierdzia Bożego. W Godzinie Miłosierdzia kardynał Dom Eusebio Oscar Scheid, arcybiskup Rio de Janeiro odprawił uroczystą Mszę świętą.

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Vila Valqueire w Rio de Janeiro święto Miłosierdzia Bożego rozpoczęło się już w sobotę. Nad przebiegiem czuwał proboszcz, ks. Czesław Zając SAC. W tych dniach poprzez Eucharystię oraz modlitwę do Jezusa Miłosiernego wierni wypraszają zmiłowanie dla całego świata. W niedzielę, o godzinie 15:00, rozpoczęła się Eucharystia, po której nastąpiła procesja z obrazem Jezusa Miłosiernego po ulicach parafii oraz zawierzenie wiernych Miłosierdziu Bożemu. Ostatnią Mszę świętą w tym dniu w sanktuarium odprawił rektor Pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Jarosław Chmielecki SAC.

W stolicy zielonej Amazonii, Manaus, święto Miłosierdzia Bożego rozpoczęło się o godzinie 13:00 w kościele Matki Bożej Chwalebnej, gdzie dzięki inicjatywie proboszcza, ks. Stanisława Krajewskiego SAC znajdują się jedyne w archidiecezji relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej. Uroczystości rozpoczął karmelita, o. Patrício, który przybliżył zgromadzonym tajemnicę Miłosierdzia Bożego. O godzinie 15:00 wyruszyła procesja z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny, która przeszła ulicami Manaus do katedry. Tam uroczystą Eucharystię celebrował dom Luiz Soares Vieira, arcybiskup Manaus.

W Itaperunie święto Miłosierdzia to prawdziwa festa dla całego miasta. O godzinie 13:00 ze wszystkim kaplic wyruszyła zmotoryzowana procesja do Itapuã Clube, gdzie zostało zorganizowane centrum obchodów święta Miłosierdzia Bożego. Wszystkie samochody przyozdobione były czerwonymi i białymi balonami oraz wstążkami. Towarzyszył im samochód nagłośnieniowy umożliwiający (lub zmuszający) każdego do słuchania pieśni o Miłosierdziu Bożym. Po przybyciu wszystkich na miejsce w Godzinie Miłosierdzia została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego. Poświęcony został duży obrazu Jezusa Miłosiernego, który będzie umieszczony później do publicznej adoracji wiernych w jednej z kaplic. Jako przygotowanie do Eucharystii odbyło się przedstawienie teatralne oraz palestry (nauki) o Miłosierdziu Bożym. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. Zbigniew Lewandowski SAC, Eucharystię koncelebrowali wszyscy księża z Itaperuny z ks. Stefanem Kajfaszem SAC na czele.

ks. Artur Karbowy SAC