Strona główna arrow Rok 2000 arrow Nr 10 (1/2000) arrow Świeccy w Kościele brazylijskim
Świeccy w Kościele brazylijskim Drukuj Poleć znajomemu

Parafia brazylijska obejmuje nie tylko jeden kościół i przylegający do niego teren, ale, szczególnie w interiorze, jest to najczęściej kościół główny i kilka czy kilkanaście kaplic lub kościołów filialnych. Są miejsca, gdzie odprawia się Mszę św. pod gołym niebem.

W takich warunkach ksiądz nie może być obecny we wszystkich miejscach tak często jak tego wymaga praca duszpasterska. Nie sposób być jednego dnia np. w 9 różnych miejscowościach, prowadzić tam katechezę, kursy religijne itp., jeśli to wszystko obsługuje jeden ksiądz.

W Brazylii, jak zresztą w całej Ameryce Łacińskiej nie ma wystarczającej liczby księży, toteż tutejszy Kościół nie może się opierać jedynie na księżach czy siostrach zakonnych. Bogu dzięki, mamy sporo chętnych świeckich, którzy chcą poświęcić trochę swego czasu i entuzjazmu dla Pana Boga i dla sprawy Kościoła. To oni bardzo mocno wspomagają Kościół. Kapłan prowadzi przygotowanie osób...

... świeckich i to one przygotowują do sakramentów chrztu, I komunii św., bierzmowania, małżeństwa, prowadzą katechizację. Ksiądz czuwa nad tym wszystkim. Jest też koordynatorem ruchów świeckich, których w naszych parafiach jest bardzo dużo.

Apostolstwo Modlitwy gromadzi przede wszystkim gospodynie domowe, których głównym celem jest kult do Serca Jezusowego, a także troska o ważne w parafii sprawy: odwiedzają chorych, niektóre są ministrem Eucharystii. Starają się też pomagać w doraźnych sprawach, które wynikają w każdej parafii, godzić skłócone rodziny itp.

Działa Legion Maryi, którego członkowie starają się przynajmniej 2 godz. tygodniowo pracować dla Kościoła. Mamy też Córki Maryi, skupiające się na kulcie Matki Bożej.

Bardzo silne są ruchy rodzinne, a przede wszystkim Spotkania Małżonków w Chrystusie. Mają swoje rekolekcje, których kontynuacją są comiesięczne spotkania, pogłębiające świadomość religijną oraz przyjaźń między rodzinami.

We wszystkich parafiach mamy Ruch Odnowy w Duchu Świętym. Działają grupy Wincentynów, ludzi oddanych szczególnie biednym, starających się pomóc najbardziej potrzebującym. Ich członkowie odwiedzają biednych, organizują zbiórki i rozdział jedzenia, odzie-ży itp.

Księża koordynują działalność ruchów, czuwają nad właściwym rozwojem ich działalności, ich duchowości.

Taki schemat pracy Kościoła brazylijskiego jest zgodny z założeniami Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Organizowanie świeckich do służby Kościołowi daje nam dużo zadowolenia, pomimo, że jest to praca trochę inna niż w Polsce. Ta odpowiedzialność ludzi świeckich za Kościół jest czymś bardzo ważnym w naszych czasach.

Ks. Tadeusz Korbecki SAC, misjonarz