Drodzy Czytelnicy Drukuj Poleć znajomemu

Przeżywaliśmy niedawo radość Bożego Narodzenia, radośc narodzena się Chrystusa w nas, dzieląc się nią z najbliższymi. Wielu z nas myślało o bliźnich w dalekich krajach, którzy dopiero poznają Dobrą Nowinę lub nie słyszeli jeszcze o niej. Wielu pamiętało o misjonarzach, często radujących się z Narodzenia Pana w samotności.

Oddając do Waszych rąk numer "Horyzontów Misyjnych" zapraszamy do towarzyszenia misjonarzom w różnych krajach, w różnych sytuacjach, do poznania warunków życia i obyczajów ludzi w Papui Nowej Gwinei, Meksyku, Brazylii, Tanzanii, na Syberii i na Białorusi. Zdziwienie budzą przesądy tak  mocno obecne w życiu Meksykanów, ale może warto przy tej okazji zastanawiać się czy my też nie nadajemy magicznej mocy przedmiotom. Znajdziecie Państwo w tym numerze wypowiedź brata Janusza, który wyruszył na misyjny szlak do Papui Nowej Gwinei - towarzyszmy mu od początku tej drogi naszą modlitwą.

Zapraszamy do modlitwy słowami Ojca Świętego. W Roku Różańca módlmy się słowami tej modlitwy jak najczęściej, gdyż "... różaniec jest drogą głoszenia i zgłębiania ...

...misterium Chrystusa... zachowuje całą swą moc i pozostaje narzędziem nie do pominęcia pośród środków duszpasterskich każdego dobrego głosiciela Ewangelii".

Do modlitwy szczególnie serdecznie zapraszamy chorych, których dar modlitwy i ofiara cierpienia są najcenniejszym darem, jaki można ofiarować Bogu, szczególnie w intencji misjonarzy i ludzi wśród których głoszą Słowo Boże.

Papież Jan Paweł II zwraca się do nas tymi słowami: "Patrzę na Was wszystkich, Bracia i Siostry wszelkiego stanu, na Was, rodziny chrześcijańskie, na Was, osoby chore i w podeszłym wieku, na Was młodzi: Weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia". Nie pozostawajmy obojętni wobec tego wezwania.

Po radości Bożego Narodzenia przezywac będziemy Wielki Post - czas odnowy duchowej, czas przygotowania do radości Zmartwychwstania. Włączamy sie nasza modlitwą w kontemplację życia Chrystusa, w przeżycie męki Pańskiej i ofiarujmy ją w intencjach misyjnych.

Pamiętajmy też o zmarłych misjonarzach, w których intencji modlić się będziemy szczególnie 24 marca. "Pamiętajmy o nich w modlitwie, a także o tych, którzy z wielką odwagą kontynuują prace na pierwszej linii dzieła ewangelizacji" - prosi Jan Paweł II.

Zastanówmy się nad znaczeniem charyzmatu we współczesnym świecie, nad charyzmatami zakonnymi, "uobecniającymi w świecie samego Chrystusa przez osobiste świadectwo".

Polecamy także uwadze Państwa tekst o przyjaźni - czy potrafimy być przyjaciółmi? Czy potrafimy ofiarować i przyjąć przyjaźń?

Bądźmy przyjaciółmi bliźnich, bądźmy przyjaciółmi Chrystusa.

Redakcja