Strona główna arrow Rok 1998 arrow Nr 5 (4/1998) arrow 25-lecie pracy polskich pallotynów w Brazylii
25-lecie pracy polskich pallotynów w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu

Idea pracy na misjach oraz wśród polskich emigrantów była droga założycielowi pallotynów w Polsce, ks. Alojzemu Majewskiemu.

Sam niósł posługę duszpasterską przez kilka lat w Kamerunie. W okresie międzywojennym polscy pallotyni pracowali w Ameryce Południowej i Afryce. Po II wojnie światowej wyjazdy ze względów politycznych były niemożliwe, mimo usilnych starań. Wyjechał jedynie ks. dr Adam Wiśniewski SAC do Indii, gdzie przez wiele lat pracował wśród trędowatych.
Pallotyni prowadzili też zawsze działalność na rzecz misji, szerząc idee i zrozumienie misji w kraju. W Seminarium Duchownym działało koło misyjne. W latach 60-tych należący do niego klerycy przygotowywali się do wyjazdu na misje. Prowadzone były starania o zgodę władz polskich na wyjazdy misyjne. Pierwszym, który wyjechał, co prawda po okresie pracy we Francji, był...

...ks. Józef Maślanka. Podjął pracę duszpasterską w Brazylii, najpierw w Mato Grosso, a następnie w Amazonii, w dorzeczu Rio Negro, zyskując sobie przydomek „Misjonarza na barce”.

W 1973 r. trzech pallotynów wyjechało do Brazylii na zaproszenie pracującego tam ks. prał. Olejnika. Byli to księża: Czesław Zając, Jan Jędraszek i Tadeusz Korbecki. Z czasem polscy pallotyni przejęli 2 parafie w Rio de Janeiro od pallotynów włoskich. Przyjeżdżali kolejni księża z Polski. Podjęli działalność w Rio de Janeiro, Niteroi, Itaperunie, Cachoeiras de Macacu, Manaus. Powstała prokura misyjna w Portugalii.

Dziś, po 25 latach pracy w Brazylii, istnieje tam Delegatura Prowincji Zwiastowania Pańskiego pod we-zwaniem Matki Bożej Miłosierdzia, licząca 24 księży, z tego 2 miejscowych, kilkunastu kleryków i nowi-cjuszy. Nasi księża pracują w 12 parafiach w Brazylii i w 1 w Portugalii.

Zbudowali kilka kościołów, kaplic i ośrodków parafialnych. Oprócz pracy parafialnej i formacyjnej szerzą ideę i kult Miłosierdzia Bożego, min. wydają kwartalniki „Raios da Divina Misericordia” w Brazylii i „Eco da Divina Misericordia” w Portugalii. Organizują festiwale pallotyńskie i prowadzą akcje powołaniowe, co zaowocowało licznymi powołaniami. Dotychczas dwóch Brazylijczyków otrzymało święcenia kapłańskie w naszej Delegaturze.

Łatwiej wymieniać budynki, dzieła i akcje niż oddać w kilku słowach ogrom pracy naszych księży. Za ich osiągnięciami kryje się tajemnica łaski Bożej, Jego błogosławieństwo oraz siła modlitwy wspierającej wysiłki misjonarzy.

Obchodząc Jubileusz 25-lecia pracy polskich pallotynów w Brazylii, dziękujemy za wszystkie otrzymane przez nich, a za ich pośrednictwem przekazane innym, dary i łaski Bożej Opatrzności. Dziękujemy naszym Księżom Misjonarzom za to, że są świadkami Chrystusa, których posłał „aż na krańce świata”, aby głosili, że tylko On jest jedynym Zbawicielem świata wczoraj, dziś i zawsze, aby umocnieni przez Ducha Świętego budowali Królestwo Boże na ziemi, aby dzielili się charyzmatem św. Wincentego Pallottiego – wszyscy jesteśmy apostołami, którzy umacniają wiarę, pobudzają nadzieję i rozpalają miłość.

Drodzy Księża Misjonarze!
Dziękując za Wasz apostolski trud, życzymy nade wszystko zdrowia, sił i Bożego błogosławieństwa w apostolskim posługiwaniu. Niech Maryja, Królowa Apostołów wspiera Wasz misyjny trud.

Prowincjał, Ks. Lesław Gwarek SAC