Strona główna arrow Rok 2003 arrow Nr 22 (1/2003) arrow Bóg zawsze i we wszystkim
Bóg zawsze i we wszystkim Drukuj Poleć znajomemu

11 lat temu, z inicjatywy ówczesnego wikarego parafii św. Sebastiana w Itaipu - ks. Jarosława Karczmarka, po raz pierwszy został zorganizowany Festiwal Piosenki Pallotyńskiej. Jak mówi ks. Jarek - pomysł wynikł z potrzeby chwili.

W kaplicach nie było zespołów grających w czasie Mszy św. i, żeby zachęcić do tego istniejące w parafii zespoły muzyczne, wymyślił konkurs piosenki, na którym miały się zaprezentować zespoły z każdej kaplicy. Pomysł chwycił – do tamtej chwili, co roku zespoły i młodzież z parafii pallotyńskich regii Matki Bożej Miłosierdzia spotykają się, by wspólnie chwalić Pana Boga i św. Wincentego w pieśni.

Ideą festiwalu jest propagowanie charyzmatu św. Wincentego Pallottiego oraz przypominanie, że każdy uczeń Chrystusa jest apostołem odpowiedzialnym za zbawienie drugiego człowieka i świata. Dlatego z ogromną radością zostały przywitane zespoły z 8 parafii pallotyńskich ze stanu Rio de Janeiro.
XI Festiwal Piosenki Pallotyńskiej rozpoczął się...

...o godzinie 9.00 uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem ks. regionała Tadeusza Domańskiego w kościele Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro. Mszę św. koncelebrowali: ks. Czesław Zając – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego i organizator tegorocznego festiwalu, ks. Jarosław Karczmarek, ks. Jan Stawicki, ks. Jarosław Chmielecki, ks. Antonio Pereira de Aguiar.

Kiedy św. Wincenty Pallotti, 4 kwietnia 1835 r., utworzył ZAK i SAK (Zjednoczenie i Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego) położył nacisk na ideę apostolstwa powszechnego – każdy człowiek jest apostołem, niezależnie od tego co robi i czym się zajmuje, jaką ma pozycję w świecie. W związku z tą ideą tegoroczny festiwal odbywał się pod hasłem: Święty Wincenty Pallotti, Apostoł Jedności. Temat ten został wybrany także pod kątem przygotowania do I Międzynarodowego Kongresu ZAK, który odbędzie się w 2003 roku w Polsce.

Podczas tegorocznego festiwalu jury miało duże problemy z wyborem zwycięzców. Najlepsi okazali się przedstawiciele gospodarzy – zespół Servos da Misericórdia; drugie miejsce zajął zespół Arte Sacra z Parafii św. Sebastiana z Itaipu; trzecie miejsce przypadło dla Cálice da Salvaçäo z parafii św. Elżbiety Królowej Portugalii w Rio de Janeiro.

Festiwal zakończył się wspólnym odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego i błogosławieństwem ks. Regionała.

Tekst i zdjęcia: ks. Artur Karbowy SAC