Strona główna arrow Nr 76 (3/2016) arrow Kobiety, które promieniują miłością ...
Kobiety, które promieniują miłością ... Drukuj Poleć znajomemu
KOBIETY, KTÓRE PROMIENIUJĄ MIŁOŚCIĄ


ks. Iosif Parfianovich SACOd 2014 roku posługuję w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Woronowie na Białorusi. Religijność kobiet i ich zaangażowanie ma wielki wpływ na rozwój całego Kościoła na Białorusi.

    W Woronowie także to głównie kobiety biorą aktywny udział w życiu parafii przez uczestnictwo w różnych grupach. Ich modlitwa za rodziny, dzieci, księży nie zawsze jest dostrzegana i doceniana, ale zawsze skuteczna i konieczna. Jako ksiądz posługujący tu na co dzień ubogacam się obecnością i doświadczeniem ich spotkania z Bogiem oraz świadectwem ich życia przepełnionego głęboką wiarą. Trudno sobie wyobrazić kościoły bez kobiet. Byłyby bardziej puste i ubogie. Właśnie kobiety najczęściej inicjują pójście do kościoła całej rodziny. To zazwyczaj one starają się o obecność Bożą w swojej rodzinie i życiu każdego jej członka. Czasami latami, a nieraz aż do śmierci, namawiają męża, syna, córkę, ojca, by się nawrócili i zaczęli uczęszczać do kościoła, żeby skorzystali z sakramentów świętych. Ta wytrwałość jest godna podziwu w dziele rozkrzewiania wiary i apostolstwa w ich najbliższym otoczeniu.
 
W kościele

    W naszej parafii działa kilka grup: żywy różaniec, matki w modlitwie, apostolstwo dobrej śmierci, grupa trzeźwości, wspólnota obrony życia, wspólnota nauczycieli, wspólnota ZAK, również grupy z udziałem młodzieży i dzieci. Przeważnie to kobiety animują i działają w zakresie charyzmatów swoich wspólnot, ofiarując swój czas na modlitwę i działanie, aby ubogacać sobą parafię. Jako wolontariuszki pomagają w Caritas i kuchni dla dzieci z biednych rodzin, które działają przy naszej parafii. Siostry Pallotynki, które posługują nie tylko przez modlitwę, ale prowadzą dzieła miłosierdzia (Caritas, kuchnia dla biednych), skupiają wokół siebie ludzi różnego wieku i stanu. Ich apostołowanie jest pełne miłosierdzia do wszystkich ludzi, którzy doświadczając ich ciepła i promieniowania Bożą miłością, kierują swe serca ku Bogu.
Na pielgrzymce

    Rozmawiając z kobietami, które dzielą się doświadczeniami swojego życia, podziwiam ich wiarę; jak często to właśnie dzięki swej cierpliwości i nieustannej modlitwie doświadczają cudu w swoim życiu i życiu najbliższych. Tyle uzdrowień fizycznych, emocjonalnych, duchowych, tyle uratowanych małżeństw dzięki wytrwałej modlitwie i świadectwu życia tych kobiet. Pewna pani powiedziała, że najlepszym świadectwem i głoszeniem Chrystusa jest życie zgodne z Ewangelią. Dziękuję Bogu za dar niezastąpionej roli i powołania kobiet, wśród których posługuję. Proszę Boga, aby kobiety pamiętały o wielkości i ważności daru swej obecności, która jest często cicha i niezauważalna, ale tak bardzo potrzebna. Aby cieszyły się wdzięcznością ludzi i błogosławieństwem Bożym. Niech św. Monika wstawia się za nimi i będzie wzorem dla wszystkich kobiet.

Ks. Iosif Parfianovich SAC
foto: © ks. Iosif Parfianovich SAC (1)
foto: © ks. Denis Kryvanosau SAC (2)