Od Redakcji Drukuj Poleć znajomemu
OD REDAKCJIks. RH
  Drodzy Czytelnicy!
Tak bardzo często w debacie publicznej słyszę, że ludzie cenią sobie tylko tych księży, którzy są „z powołania”. Co to znaczy? – pytam. Proszę księdza, odpowiadają niektórzy, „ksiądz z powołania” to ten, który obchodzi się ze słabym człowiekiem subtelnie, nie „jak z workiem kartofli”. To ten ksiądz, który jak św. Paweł z Tarsu jest omnibus omnia („wszystkim dla wszystkich”). Dla dzieci jest troskliwym ojcem, dla młodzieży autorytetem, dla starszych przewodnikiem, dla najstarszych drogowskazem! To ten, który zagra w piłkę, ale powie też dobre kazanie, takie „z życia”. Dla mnie „ksiądz z powołania” – mówi student medycyny – to ten, który wie, że przede wszystkim reprezentuje Pana Boga! Jest in persona Christi! („w zastępstwie Chrystusa”). Nie jest politykiem, biznesmenem, ekonomistą, zarozumiałym, „nieludzkim” imperatorem! Wie, że nie jest z innej gliny, ale Ktoś większy obdarzył go niebywałym zaufaniem. Ten słaby „ksiądz z powołania” wie, że został z ludu wzięty, dla ludu ustanowiony, aby składać Bogu ofiary za grzechy swoje własne i ludzi. Jest tym, który „dotykając ludzkiej duszy”, ma rozumieć grzesznika i przytulać go, prowadzić do źródła Miłości – serca Jezusa! A w Jego sercu jest przede wszystkim miejsce dla tych, którzy  pogubili się na ludzkich drogach. On przyszedł dla celników, łotrów, cudzołożnic…
Misjonarz musi być trochę biznesmenem, znać zasady współczesnej ekonomii, do tego stać nieugięty na straży nauki Chrystusa, często „twardej” i konsekwentnej… Z jednej strony jest więc kompetentnym zawodowcem, a z drugiej strony… No właśnie!
Kiedy oddajemy do Waszych rąk, Drodzy Czytelnicy, nowy numer „Horyzontów Misyjnych”, chcemy sprowokować wśród Was twórczą dyskusję na temat: Misjonarz to zawód czy powołanie? Ciekawe, co Wy o tym myślicie… Niech zawarte w tym numerze artykuły pogłębią naszą wiedzę nt. misjonarzy i będą dobrą inspiracją do naszych dalszych przemyśleń. Życzymy Wam dobrej lektury!
ks. Radosław B. Herka SAC
Wicesekretarz ds. Misji