Strona główna arrow Nr 74 (1/2016) arrow Kult Miłosierdzia Bożego w Meksyku
Kult Miłosierdzia Bożego w Meksyku Drukuj Poleć znajomemu
KULT MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W MEKSYKU
 
Słowa te piszę 28 września 2015 roku, w dniu, kiedy na całym świecie ludzie zgromadzeni na ulicach swoich miejscowości odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Trwa międzynarodowa akcja „Koronka na ulicach miasta”. Czciciele Bożego Miłosierdzia, począwszy od Australii, poprzez Azję, Europę i obie Ameryki, modlą się o 15.00 miejscowego czasu. My również włączyliśmy się w tę akcję i jako jedni z ostatnich (z racji różnicy czasu) odmawialiśmy Koronkę w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire w Meksyku. Do akcji przyłączyli się również świeccy misjonarze Bożego Miłosierdzia z miast Chalco i Valle de Chalco. 

Obraz Jezusa Miłosiernego w naszym kościele 

    Z naszych obserwacji wynika, że kult Bożego Miłosierdzia, przynajmniej w centralnym Meksyku, rozwija się bardzo dobrze. Osoby odwiedzające nasze sanktuarium w ciągu roku można już liczyć w tysiącach. W samą niedzielę Miłosierdzia Bożego sanktuarium nawiedziło około 18 tysięcy pielgrzymów.
    Obserwujemy przeobrażenie kultu Miłosierdzia Bożego z kultu niszowego w kult masowy. W większości kościołów w naszym regionie znajdują się figury lub obrazy Jezusa Miłosiernego, a przy nich modlący się ludzie. To bardzo interesujące, ponieważ Meksykanie są bardzo przywiązani do swoich miejscowych tradycji religijnych, a kult Miłosierdzia Bożego, jak wiemy, narodził się w innym miejscu i tradycji. Meksykanie mają zwyczaj dotykać obrazów, figur, zostawiać jakiś znak po swojej wizycie, dlatego obraz w naszym kościele i tablica obok niego oklejone są zdjęciami, fragmentami włosów, drobnymi rzeczami osobistymi, kartkami z podziękowaniami i prośbami.
Grupa misjonarzy Bożego Miłosierdzia z Chalco i Valle de Chalco

    Staramy się pogłębiać świadomość naszych parafian i pielgrzymów na temat Miłosierdzia Bożego, choćby przez organizację kongresu, który odbył się 3 i 4 października 2015 roku, już po raz szósty. Tegoroczny kongres przeżywaliśmy w nurcie Roku Życia Konsekrowanego.
    Systematycznie formują się i ewangelizują grupy świeckich misjonarzy Bożego Miłosierdzia, skupione przy sanktuarium. Ich zaangażowanie i praca jest nie do przecenienia. Są to osoby w różnym przedziale wiekowym, co poszerza możliwości dotarcia do czcicieli w każdym wieku. Poświęcają oni swój czas, umiejętności, aby propagować orędzie Bożego Miłosierdzia w swoich środowiskach, a także ewangelizują, m.in. w więzieniu, w parafiach naszej diecezji, również w ościennych stanach, organizując wyjazdy do grup Indian, mieszkających w swoich enklawach.
    Po ogłoszeniu przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia otworzyła się przed działalnością naszego sanktuarium nowa perspektywa. W porozumieniu z naszym biskupem diecezjalnym Victorem Rene Rodriguez Gomezem realizujemy sposób działania w tym wyjątkowym roku, zgodnie z zaleceniami papieża Franciszka.
    Wszystkich czytelników „Horyzontów Misyjnych” gorąco prosimy o modlitwę za duszpasterzy parafii i sanktuarium w Tenango del Aire, a także błogosławione owoce Roku Miłosierdzia w Meksyku.

Ks. Jarosław Kmiecik SAC
foto: © ks. Jarosław Kmiecik SAC