Strona główna arrow Rok 2003 arrow Nr 23 (2/2003) arrow Informacje z Kościoła i świata
Informacje z Kościoła i świata Drukuj Poleć znajomemu

Pomoc dzieciom-żołnierzom
UNICEF domaga się zwolnienia ze służby wojskowej ok. 75 tys. dzieci – żołnierzy. Niektóre dane liczbę tych dzieci szacują na ok. 300 tys., a z tego połowa przypada na Azję.

Nawet jeśli te dzieci wyzwolą się z tej rzeczywistości, bardzo trudno odwrócić konsekwencje psychologiczne w ich mentalności. Wymaga to specjalistycznej pomocy – zajmuje się nią Stowarzyszenie Wolontariuszy Służby Międzynarodowej (AVSI). Działalność Stowarzyszenia polega m.in. na formowaniu konsultantów, którzy udają się wiosek zamieszkanych przez dzieci-żołnierzy i pomagają im oczyszczać psychikę naznaczoną koszmarem wojny. Podobna formację...

...przeprowadza się wśród nauczycieli lokalnych szkół. Do tej pory takie kursy przeszło 291 nauczycieli.
UNICEF zwrócił się do Stowarzyszenia o przygotowanie projektu pomocy dzieciom ugandyjskim. W północnej części Ugandy, gdzie od 15 lat trwa wojna, żyje ponad 10 tys. dzieci, które zostały wcielone do wojska.
Podobny projekt realizowano w Rwandzie.


Katolicy i hinduiści potrafią współpracować
W indyjskim stanie Bengal Zachodni, w miejscowości Burdwan, powstała katolicka kaplica, w budowie której pomagali hinduiści.

Mieszkańcy okolicznych wiosek chcieli w ten sposób podziękować katolickiej misji w Burdwan za pomoc, której katolicy udzielili podczas powodzi w 2000 r.

Kalendy Majowe
To największa doroczna impreza folklorystyczna, odbywająca się w Asyżu w dniach 29.04 – 1.05.


Kalendy Majowe wyznaczały dawniej (od średniowiecza) początek wiosny, witany radośnie przez wszystkich mieszkańców, a przede wszystkim przez młodzież, której „księciem” był ongiś Giovanni, znany dziś jako św. Franciszek. Dzisiaj to święto jest hołdem składanym młodości św. Franciszka.