Strona główna arrow Nr 72 (3/2015) arrow GRUPA MISYJNA WSD WSPIERA MISJONARZY
GRUPA MISYJNA WSD WSPIERA MISJONARZY Drukuj Poleć znajomemu
    Grupa Misyjna jest jedną z najstarszych grup w naszym seminarium. Została założona przez kleryka Henryka Hosera SAC, który potem przez wiele lat był misjonarzem w Rwandzie (obecnie arcybiskup diecezji warszawsko-praskiej). Zawsze była jedną z najliczniejszych, jeśli nie najliczniejszą grupą. Na dzień dzisiejszy liczy trzynastu członków (1/3 kleryków w seminarium). Zadania naszej grupy przez lata się zmieniały oprócz tego najważniejszego – modlitwa za misjonarzy. Każdego dnia spotykamy się o godzinie 21.00, aby objąć modlitwą różańcową całe dzieło misyjne. Jest to nasze fundamentalne zadanie, gdyż misjonarze za każdym razem, gdy przyjeżdżają do Polski dziękują nam za modlitwę, której owoce widzą w swoim życiu codziennym. Jako, że wszyscy członkowie Grupy Misyjnej należą do Papieskiej Unii Misyjnej naszą modlitwą ogarniamy nie tylko misjonarzy pallotyńskich, lecz wszystkich kapłanów, osoby konsekrowane oraz świeckich pracujących na terenach misyjnych. W tej trosce o zaplecze modlitewne dla misjonarzy staramy się zdobyć jak największą grupę ludzi modlących się za misje.
    Modlitwa nie jest naszą jedyną formą wspierania dzieł misyjnych. Bardzo mocno współpracujemy z pallotyńską fundacją misyjną Salvatti. Od dwóch lat pomagamy przy wolontariacie misyjnym, którego spotkania formacyjne odbywają się w naszym seminarium. Dzięki temu mamy możliwość poznania ludzi świeckich, których pragnieniem jest wyjechać na kilkumiesięczny wyjazd misyjny. W ramach fundacji pomagamy przy festynach, gdzie rozstawiamy stoiska misyjne, aby zbierać ofiary na dzieła misyjne. Sprzedajemy tam różne pamiątki przywiezione z naszych placówek zagranicznych oraz prowadzimy gry i zabawy dla dzieci.
    Bierzemy czynny udział w czuwaniach misyjnych organizowanych przez Papieską Unią Misyjną oraz fundację Salvatti. Odbywają się one w Częstochowie w klasztorze na Jasnej Górze. Podczas nich oprócz modlitwy możemy spotkać misjonarzy, ale również ludzi wspierających dzieła misyjne modlitwą oraz ofiarami materialnymi. Te spotkania  pomagają nam, poprzez świadectwo innych ludzi w odnowieniu zapału misyjnego w naszych szeregach.
    Każdego roku jedziemy do Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie kapłani, osoby konsekrowane i świeccy przygotowują się do wyjazdu na misje. Centrum podlega pod episkopat Polski, więc można tam spotkać ludzi z całego kraju. Mamy możliwość poznać ich codzienne życie oraz rytm formacji. Panująca tam atmosfera z pewnością zachęca członków naszej grupy do formowania się tam w przyszłości po święceniach kapłańskich.
    Czym zajmujemy się w seminarium? Kilka razy do roku mamy dzień grupy. Przeżywamy wtedy Msze świętą oddzielnie od reszty wspólnoty seminaryjnej lub poza seminarium. Spotykamy się z misjonarzami, którzy przebywają w Polsce na urlopach. Mamy wtedy okazję poznać na czym polega praca na misjach, jakie są trudności i problemy kapłanów tam pracujących. Pod naszą pieczę została oddana wystawa misyjna znajdująca się w naszym domu rekolekcyjnym przy seminarium. Członkowie naszej grupy w większości uczą się już teraz języków obcych (najpopularniejszy jest język hiszpański). W czasie wakacji, niektórzy z nas wyjeżdżają zagranicę na wyjazdy językowe. Od niedawna istnieje projekt dzięki, któremu jest także możliwość wyjazdu na placówkę misyjną. W ubiegłym roku jeden z członków naszej grupy wyjechał do Kolumbii w ramach tego projektu.
    Przynależność do Grupy Misyjnej nie oznacza, że każdy jej członek pragnie wyjechać na misje. Większość zgłosiła taką chęć, jednak nie jest ona wymagana. Działalność misyjna nie ogranicza się bowiem tylko do wyjazdu. Wszyscy wspierający misjonarzy swoją modlitwą, oddający za nich swoje cierpienia oraz składający ofiary materialne również włączają się w dzieło misyjne Kościoła. Z tego powodu do naszej grupy może należeć każdy kleryk, który pragnie w jakikolwiek sposób wspomóc dzieło misyjne. Dlatego jednym z naszych zadań jest propagowanie wśród świeckich, że oni również mogą dołączyć do tego dzieła i je wspomagać. Najlepszym przykładem jest patronka misji – święta Tereska od Dzieciątka Jezus – karmelitanka bosa, która nigdy nie wyjechała na misje!

foto: © archiwum WSD