Strona główna arrow Nr 71 (2/2015) arrow Bóg nam błogosławi
Bóg nam błogosławi Drukuj Poleć znajomemu
Mówiąc o jubileuszu 25 lat obecności pallotynów w Korei, nie sposób nie wspomnieć jak zaczynaliśmy. A nie było łatwo.

Kiedy w 1990 r. z Jurkiem Ciesielskim jako pierwsi pallotyni wyjeżdżaliśmy do Korei (w następnym roku dojechał do nas ks. Paweł Zawadzki), w Polsce była jedna Prowincja pallotyńska – Chrystusa Króla. Ówczesny prowincjał, ks. Czesław Parzyszek SAC i Sekretarz ds. Misji, ks. Stanisław Kuraciński SAC, w porozumieniu z Księdzem Generałem, byli bardzo zdeterminowani, żeby otworzyć misję w Korei, gdyż w tym regionie świata, jeśli chodzi o pallotynów, była wielka biała plama. Toteż, po otrzymaniu zaproszenia, poczynione zostały plany i przeznaczone środki finansowe, by otworzyć pallotyńską misję w tym regionie świata.

W 1993 r. nastąpił podział polskiej Prowincji na dwie: Chrystusa Króla oraz Zwiastowania Pańskiego, przez co, już...
... na początku, wiele straciliśmy – zostały zamrożone środki finansowe, także te, które mogłyby zostać przeznaczone dla nas na zakup mieszkania czy domu. Nasza delegatura została przydzielona do nowej prowincji, która dopiero musiała tworzyć swoje struktury.

Przez 8 lat trwała nasza tułaczka – przeprowadzaliśmy się 9 razy na zasadzie wypożyczenia domów na określony czas. Wiązało się to z trudnościami w zgromadzeniu wokół siebie ludzi, z którymi można pracować, gdyż jednak przywiązują się oni do określonego miejsca, w którym jest zgromadzenie, posługują kapłani. Coś zaczynaliśmy … i trzeba było się przenosić

Te przeprowadzki z miasta do miasta, z miejsca na miejsce, utrudniały nam odczytanie czym, jako pallotyni, powinniśmy się zająć. Mimo to zaistnieliśmy w Kościele koreańskim. Patrząc na naszą działalność apostolską, na pracę, jaką wykonujemy i naszą liczbę, myślę czasem, że to cud i że nam Pan Bóg błogosławi, bo wszystko rozwija się i idzie w dobrym kierunku.
Jesteśmy jedyną pallotyńską misją, która nie ma swojej parafii, a mimo tego gromadzimy sporo osób.

Nasza działalność przede wszystkim związana jest z apostolstwem Miłosierdzia Bożego. Istnieje nieformalny apostolski ruch świeckich, zrzeszający ok. 3500 osób, którego zadaniem jest dziękowanie za miłosierdzie, błaganie o miłosierdzie, czynienie i głoszenie miłosierdzia oraz praktykowanie form kultu miłosierdzia, jakie Jezus objawił siostrze Faustynie. Raz w miesiącu dla członków Apostolatu organizowane są dni skupienia oraz Msze św.

W naszym domu w Bundang od poniedziałku do soboty w Godzinie Miłosierdzia odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z Mszą św., w czasie której głoszone jest kazanie, a w piątki i soboty dłuższe nauki rekolekcyjne. Grupa ludzi, czynnie w niej uczestnicząca, utworzyła „Rodzinę adoracji Jezusa Miłosiernego”, by przez modlitwę adoracyjną wypraszać miłosierdzie Boże dla najbardziej potrzebujących. Powstał również „Wieczernik Jezusa Miłosiernego”, który gromadzi zainteresowanych w pierwszy czwartek każdego miesiąca o 21.00 na wspólnej Mszy św., adoracji Najświętszego Sakramentu oraz czytaniu i rozważaniu fragmentów dzienniczka s. Faustyny.

Od 7 lat przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego organizujemy w kaplicy domowej uroczystą nowennę, na którą zapraszamy codziennie księdza, brata lub siostrę zakonną ze specjalnym kazaniem o Miłosierdziu Bożym. Na samo święto, ze względu na dużą liczbę uczestniczących wiernych, wynajmujemy kościół parafialny.

W kaplicy w Yangdeogwon, w górach, w każdą pierwszą sobotę miesiąca prowadzona jest całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu z Mszą św. o 21.00 i o 24.00, z modlitwą i okazją do spowiedzi.

Już od 19 lat, we wtorek po Wielkanocy ks. Paweł wyrusza wraz z chętnymi na pieszą pielgrzymkę z Bundang do sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Yangdeogwon. Docierają w wigilię Święta Miłosierdzia, pozostają na całonocne czuwanie, by głęboko przeżyć samo święto.

Wydajemy miesięcznik „Apostoł Miłosierdzia Bożego” w nakładzie ok. 4200. Wysyłamy go także do Koreańczyków w wielu krajach oraz większości więzień koreańskich.

Od kilku lat wydajemy kalendarze (duże - na biurko oraz małe – kieszonkowe) o Miłosierdziu Bożym, a także różnego rodzaju materiały modlitewne dotyczące Miłosierdzia Bożego, które w setkach tysięcy wysyłamy do zamawiających.
Uczestniczymy wraz z grupą świeckich w międzynarodowych kongresach Miłosierdzia Bożego.

W naszej działalności apostolskiej wykorzystujemy różne formy. Między innymi raz w miesiącu (osobno w Bundang i w Suwon) odbywają się spotkania z grupą ludzi świeckich (Współpracownicy, Dobrodzieje), zainteresowanych różnymi formami współpracy z nami. Poprzez liturgię, konferencje i modlitwy do Miłosierdzia Bożego dajemy im możliwość formacji w duchu św. Wincentego Pallottiego.

Ks. Jarek założył grupę młodzieży pallotyńskiej UPAL – jej członkowie spotykają się raz w miesiącu w naszym domu w Bundang na spotkaniach formacyjnych, połączonych z Mszą św. Uczestniczyli w Pallotyńskim Spotkaniu Młodych w Rzymie.

W Yangdeogwon, w sierpniu odbywają się 10-dniowe czuwania przed Najświętszym Sakramentem. Od 2 lat organizowane są Nabożeństwa Fatimskie. Odprawiamy Msze św., spowiadamy i prowadzimy spotkania formacyjne w amerykańskiej bazie wojskowej. Organizujemy rekolekcje i dni skupienia dla zainteresowanych grup. Obejmujemy posługą sakramentalną i sprawujemy Mszę św. dla Polaków. Spowiadamy w różnych domach zakonnych żeńskich. Prowadzimy duszpasterstwo chorych. Uczestniczymy w życiu diecezji Suwon i Chuncheon, do których należą nasze domy w Bundang i Yangdeogwon.

Ks. Zbigniew Wasiński SAC