Strona główna arrow Nr 69 (4/2014) arrow Drodzy Czytelnicy!
Drodzy Czytelnicy! Drukuj Poleć znajomemu
Przed miesiącem przeżywaliśmy z całym Kościołem pierwszą pielgrzymkę papieża Franciszka do Azji, a konkretnie do Korei Południowej. Celem pielgrzymki było spotkanie papieża z młodzieżą Azji podczas VI Azjatyckiego Dnia Młodzieży, beatyfikacja 124 męczenników koreańskich i na zakończenie Msza św. o pojednanie – Korea jest podzielona na dwie części w wyniku wojny w latach 1950-53.

Korea to ewenement w skali całego Kościoła: jedyny Kościół założony przez ludzi świeckich, ogromna ilość męczenników kobiet, mężczyzn, a nawet dzieci, i najbardziej prężnie rozwijający się Kościół w Azji. To o Korei powiedział św. Jan Paweł II: Korea z kraju misyjnego stała się krajem misjonarzy. Rzeczywiście obecnie jest to Kościół wysyłający największą ilość misjonarzy po Stanach Zjednoczonych. Przesłanie, jakie papież Franciszek pozostawił biskupom: bądźcie stróżami przeszłości i stróżami nadziei. Do młodzieży wołał: młodzieży Azji! Zbudź się! Zapewnieni o miłości Boga idźcie do świata, aby przez miłosierdzie wam okazane
(...) wszyscy mogli teraz otrzymać miłosierdzie Boże
. Do ludzi świeckich: Kościół potrzebuje wiarygodnych świadków świeckich zbawczej prawdy Ewangelii (...) i jej owocności dla budowania rodziny ludzkiej w jedności, sprawiedliwości i pokoju.
I przesłanie do wszystkich: przebaczenie jest bramą pojednania.

Czy nie są to wezwania do nas również? Zachęcamy... 
... do refleksji i zadumy nad tymi przesłaniami.

W październiku będziemy przeżywać bardzo ważne wydarzenie w Kościele: III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Rzymie. Jego tematem będzie: Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji. Będzie to refleksja całej wspólnoty Kościoła z odpowiedzialnym udziałem episkopatu z różnych stron świata nad kryzysem małżeństwa i rodziny we współczesnym społeczeństwie i w Kościele.

Nowością tego Synodu jest sposób jego przygotowania i przebiegu.
Rozpoczął się Konsystorzem (zebraniem kardynałów) w lutym br. Przed Synodem do wszystkich Episkopatów rozesłany został kwestionariusz z 39 pytaniami, a odpowiedzi będą podstawą do dyskusji.
Drugim etapem będzie Nadzwyczajne Zgromadzenie (5-19 października br.), a trzecim Zwyczajny Synod Biskupów w Rzymie (4-25 października 2015 r.). Tematem Zwyczajnego Synodu będzie: Jezus Chrystus objawia tajemnicę i powołanie rodziny.
Zakończeniem będzie Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii, USA.

Biskupi wzywają wszystkich ludzi do otoczenia modlitwami przygotowań i samych obrad Synodu.
28 września to dzień modlitw w całym Kościele w intencji Nadzwyczajnego Synodu.
W trakcie samego Synodu w bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przed cudownym obrazem Matki Bożej Salus Populi Romani, przed którą tak często modli się papież Franciszek, zwłaszcza przed każdą podróżą apostolską.

Zapraszamy naszych Czytelników do włączenia się w modlitwę w intencjach tak ważnych nie tylko dla Kościoła, ale i całego świata.
Prosimy też o modlitwę w intencjach pokoju na świecie, a zwłaszcza za tak straszliwie prześladowanych naszych braci i siostry w Chrystusie na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Ks. Lesław Gwarek SAC