Strona główna arrow Rok 2003 arrow Nr 23 (2/2003) arrow Konsekracja w Brazylii
Konsekracja w Brazylii Drukuj Poleć znajomemu

Cały świat celebruje w święto Ofiarowania Pańskiego Dzień Życia Konsekrowanego, aby ukazać każdemu tych, co poświęcili całe swoje życie Bogu, służąc bliźniemu przez wzgląd na Królestwo Niebieskie.

Osoby Konsekrowane naśladują Chrystusa, który był ubogi, czysty i posłuszny, nie uciekają od świata, lecz służą mu biorąc sobie głęboko do serca słowa Jezusa: „Jeśli chcesz być doskonały idź, sprzedaj wszystko co masz, rozdaj ubogim i naśladuj Mnie”.

W tym właśnie dniu Regia Matki Bożej Miłosierdzia radowała się odnowieniem i złożeniem pierwszej konsekracji przez naszych kleryków. Uroczystość odbyła się w kościele Miłosierdzia Bożego. O 9.30 ks. Czesław Zając, proboszcz parafii, przywitał wszystkich zgromadzonych na uroczystej Mszy św., której przewodniczył ks. regionał Tadeusz Domański SAC. W czasie Mszy św. czterej nowicjusze: Eberton Durea Morares, Adenislon Gomes Moreira, Sergio Liuz ...

...Julio dos Santos, Paulo Rubens do Carmo złożyli swoje pierwsze przyrzeczenia w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a siedmiu kleryków naszego seminarium odnowiło na kolejny rok chęć naśladowania Jezusa Chrystusa według wzoru danego nam przez św. Wincentego Pallottiego.

Dzisiejszy świat uczy pogoni za wartościami materialnymi, a my w liturgii tego dnia, na przekór temu, głosimy światu potrzebę ofiarowania, potrzebę służby Bogu. Mamy przykład życia Świętej Rodziny. Maryja i Józef ofiarowali Bogu Jezusa. Powiedzieli Mu, że zgadzają się z Jego wolą.
Podobnie ci młodzi chłopcy poświęcaja się Bogu, ofiarowują Mu całe swoje życie, swoje siły, wyrzekając się tego, co proponuje świat.

W ten sposób ks. Tadeusz Domański SAC tłumaczył w kazaniu sens życia zakonnego i przyrzeczeń, składanych przez kleryków. Świadkami tego wydarzenia byli: ks. Marek Karny SAC – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rio de Janeiro, ks. Antoni Pereira de Aguiar SAC – sekretarz Regii, klerycy nowicjusze, postulani, rodziny, przyjaciele profesów i licznie zgromadzeni wierni.
Po złożeniu pierwszej konsekracji czterech profesów przyjęło z rąk ks. Tadeusza Domańskiego strój i księgę Prawa Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.

Mimo, że cała uroczystość odbywała się w ogromnym upale brazylijskiego lata i trwała dwie godziny wszyscy dawali wyraz radości z kolejnych naśladowców św. Wincentego Pallottiego.
Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy udali się na skromny poczęstunek.

Tekst i zdjęcia ks. Artur Karbowy SAC, misjonarz w Brazylii