Strona główna
Informacje z Kościoła i świata Drukuj Poleć znajomemu

HONOROWY OBYWATEL NOVO AIRÃO
5 maja 2005 roku, podczas uroczystych obchodów święta patronalnego powiatu – Santo Angelo, w Novo Airão, gdzie znajduje się nasza pallotyńska misja amazońska, miała miejsce uroczystość nadania honorowego obywatelstwa ks. Józefowi Maślance SAC.

O godzinie 17.00 z kościoła parafialnego wyruszyła procesja z figurą świętego, prowadzona przez ks. proboszcza Jana Sopickiego SAC. Procesję zakończyła Msza święta, której przewodniczył ksiądz biskup pomocniczy Archidiecezji Manaus Sebastian Bandei z udziałem ks. Józefa Maślanki SAC, ks. Celestyna Carreta SAC – bliskiego przyjaciela ks. Józefa, ks. proboszcza Jana Sopickiego SAC oraz ks. Stanisława Krajewskiego SAC.

Wzruszającym momentem był gest ucałowania rąk ks. Józefowi przez biskupa Sebastiana, który w ten sposób podziękował za 32-letni trud pracy misyjnej ks. Józefa.

Po Mszy świętej rozpoczęła się oficjalna uroczystość nadania ks. Józefowi honorowego obywatelstwa miasta i powiatu Novo Airao. Przewodniczący Rady Miasta i Powiatu odczytał dekret Rady w uznaniu zasług dla powiatu i miasta, za trud 32 lat pracy dla powiatu. Następnie ...

... przemawiali burmistrz miasta, radni, ks. biskup, księża i współpracownicy ks. Józefa. Wszystko odbyło się w bardzo pięknym i rodzinnym klimacie. Wzruszony ks. Józef powiedział tylko: „Kocham to miejsce, kocham tych ludzi, postanawiam być do końca z Wami”. Olbrzymie brawa zakończyły tę piękną uroczystość.

Ks. Stanisław Krajewski SAC, misjonarz w Brazylii

DZIEŃ MATKI W BRAZYLII
Druga niedziela maja to w całej Brazylii szczególne święto – Dzień Matki. Od wielu tygodni reklamy zachęcają do kupowania najprzeróżniejszych prezentów dla tych, które dały nam życie, wychowały i otoczyły miłością.

Całe rodziny – często bardzo liczne – gromadzą się w tym dniu na wspólnym obiedzie i w rodzinnej atmosferze przeżywają to święto. Jednak nie może obyć się ono bez podziękowania Matce wszystkich ludzi – Maryi. Dlatego też w kościołach całej Brazylii w tym dniu odbywają się szczególne nabożeństwa, modlitwy przybliżające Maryję jako naszą Matkę.

Tak było i w naszych pallotyńskich kościołach. Pięknie i wzruszająco wyglądało to podczas Mszy dziecięcych, gdy rzesza maluchów wspólnie modliła się o zdrowie, szczęście, potrzebne łaski dla swoich mam i babć. Ale i na pozostałych Mszach nie zabrakło słów wdzięczności oraz drobnych gestów symbolizujących miłość i oddanie w stosunku do mam. Tego dnia każda mama dostała drobny upominek – często był to symboliczny kwiatek, ale też i modlitwa ręcznie napisana na pięknej kartce. Wszyscy jednoczyli się na modlitwie u stóp figurki Matki Boga i Człowieka. Wszystkie figurki, obrazy Maryi zostały przyozdobione niezliczoną ilością kwiatów, jako mały symbol podziękowania za wszelkie przejawy miłości Bożej względem człowieka.

Ks. Artur Karbowy SAC, misjonarz w Brazylii

TORT DLA MATKI BOŻEJ
Według tradycji papuaskiej Matka Boża pojmowana jest jako ktoś bardzo bliski, ktoś, kto jest pośród nas.
Dla Papuasów figurka Maryi jest nie tylko symbolem Jej obecności, ale prawie „namacalną obecnością” wśród ludzi, dlatego figury i statuetki Matki Bożej są w wielkiej czci u Papuasów. Jedna z organizacji katolickich, zrzeszająca kobiety, tzw. Katolik Meri, ma za swą patronkę Maryję. Święto patronalne obchodzą 8 września, w dzień święta narodzin Maryi.

Na tę okazję klub tej organizacji przy parafii Boram, w Wewak, przygotował tort urodzinowy ze stosownym napisem: HEPI BEDEI TU SANTU MAMA MARIA, czyli wszystkiego najlepszego na urodziny świętej Matce Maryi. Oczywiście po Mszy św. i przemowach okolicznościowych został on podzielony między uczestników (a raczej uczestniczki) tego świętowania. Smakował wyśmienicie, szkoda, że było go tak mało, chociaż i tak dostaliśmy z ks. Jackiem większe kawałki niż pozostali. Myślę, że Matka Boża była zadowolona z takiego
„prezentu” od swoich czcicielek.

Ks. Jan Rykała SAC