Strona główna arrow Rok 2003 arrow Nr 24 (3/2003) arrow Matka Boska Żeglarzy
Matka Boska Żeglarzy Drukuj Poleć znajomemu

Dzień 2 lutego, święto Matki Bożej Gromnicznej to w Brazylii także święto Matki Bożej Żeglarzy. Przez 9 kolejnych dni parafianie z parafii pod Jej wezwaniem (w Rio de Janeiro) przygotowywali się do uroczystych obchodów święta.

A w dniu święta, z kaplicy Matki Bożej Fatimskie,j wyruszyła do kościoła Nossa Senhora dos Navegantes procesja, którą prowadzili proboszcz parafii, ks. Adam Kowalik SAC oraz wiceregionał, ks. Jarosław Kaczmarek SAC. Trasa procesji wiodła przez jedną z najbardziej niebezpiecznych favel Rio – Bonsucesso (tu codziennością są strzelaniny, narkotyki i prostytucja).

Modlono się na różańcu przede wszystkim o pokój. W homilii ks. Jarosław ukazał Matkę Bożą jako tę, która przynosi ludziom światłość prawdziwą – Jezusa Chrystusa; światłość, która może rozjaśnić największe ciemności, która może przemienić cywilizację śmierci w cywilizację życia. Maryja, na wzór latarni morskiej ukazującej żeglarzom bezpieczną drogę do portu, ukazuje nam bezpieczną drogę do Jezusa.
Nie zapomniano podczas modlitwy o rybakach, marynarzach, ludziach morza, a zwłaszcza o tych, co nie wrócili do domów. Podczas dziękczynienia uczestnicy uroczystej Mszy św. mogli zobaczyć sztukę teatralną o św. Franciszku z Asyżu.

Ks. Artur Karbowy SAC