Strona główna arrow Rok 2003 arrow Nr 24 (3/2003) arrow Uroczystości fatimskie w Pendotiba
Uroczystości fatimskie w Pendotiba Drukuj Poleć znajomemu

W dzielnicy Niterói, Pendotiba, wznosi się kościół Matki Bożej Fatimskiej z ogromnym Jej wizerunkiem, umieszczonym na wieży kościelnej. Zwieńczenie wieży stanowią jakby dwie dłonie złożone do modlitwy.

To właśnie te dłonie i wizerunek Matki Bożej Fatimskiej przypominają mieszkańcom Niterói o wielkim przesłaniu Matki Bożej, przekazanym trojgu dzieciom w Cova da Iria w Portugalii: „Odmawiajcie różaniec każdego dnia; módlcie się wiele i czyńcie post za grzeszników. Zaniechajcie grzeszyć w swoim życiu i szukajcie wyeliminowania go z życia innych”.

Przesłanie Fatimskie nabiera szczególnego znaczenia w maju, kiedy przeżywamy rocznicę objawień.
W wigilię rocznicy, 12 maja, ks. Jan Baraniecki SAC porowadził procesję...

...fatimską ulicami miasta, zapraszając Matkę wszystkich ludzi do zamieszkania w domostwach swojej parafii, aby wszędzie zapanował pokój oraz wzajemna miłość.

Jednak najważniejsze uroczystości odbyły się 13 maja - w 86 rocznicę przesłania fatimskiego. Podczas centralnej Mszy świętej o godzinie 19.00 ks. Jan Baraniecki SAC, proboszcz parafii serdecznie przywitał i poprosił o przewodniczenie ks. regionała, Tadeusza Domańskiego SAC, a do koncelebry zaprosił ks. Zbigniewa Lewandowskiego SAC, który właśnie wrócił po kilku latach pracy w Meksyku oraz ks. Anselmo de Souza Mantovaniego, wikariusza parafii. W homilii ks. Anselmo przedstawił orędzie fatimskie w kontekście upadku komunizmu. Podczas całych uroczystości rozbrzmiewał śpiew rzeszy wiernych.
Punktem kulminacyjnym było ukoronowanie Matki Bożej. Jak zwykle zostało przeprowadzone przez najmłodszych parafian. W tym roku został podkreślony uniwersalny charakter naszej modlitwy, szczególnie modlitwy o pokój na świecie. Podczas koronacji pojawiła się kula ziemska, z której wyszła dziewczynka z koroną – symbol wdzięczności świata za ogromny dar pokoju. Dzisiejszy świat, jak nigdy dotąd, potrzebuje daru pokoju i miłości. Jak podkreślił ks. Jan Baraniecki, bez naszej modlitwy o ten dar zawsze będzie go brakowało i to nie tylko w postaci wojen na świecie, ale przede wszystkim w naszych domach, gdzie tak często brak zrozumienia, pokoju i miłości.

Ks. Artur Karbowy SAC
Zdjęcia: archiwum