Strona główna arrow Nr 65 (4/2013) arrow XXVIII Światowe Dni Młodzieży. Rio de Janeiro 2013. Idźcie i nauczajcie wszystkie narody (Mt 28,
XXVIII Światowe Dni Młodzieży. Rio de Janeiro 2013. Idźcie i nauczajcie wszystkie narody (Mt 28, Drukuj Poleć znajomemu
W dniach od 23 do 28 lipca 2013 r., miały miejsce w Rio de Janeiro XXVIII Światowe Dni Młodzieży. Ale w rzeczywistości, rozpoczęły się one w 2011 roku, kiedy nasz ukochany Papież (obecnie emerytowany) Benedykt XVI ogłosił, że Rio będzie gospodarzem następnych Dni Młodzieży.

Natychmiast Kościół w Brazylii rozpoczął przygotowania do tego wydarzenia. Zarówno, jeśli chodzi o infrastrukturę, jak i część duchową. Kiedy symbole Dni Młodzieży: krzyż oraz ikona Matki Bożej przybyły do Brazylii, rozpoczęło się święto i ich pielgrzymka. Symbole ŚDM i przemierzyły całą Brazylię i inne kraje Ameryki Południowej. W każdym brazylijskim mieście, które przyjęło symbole Dni Młodzieży organizowano spotkanie pod nazwą „Bote Fé” – dodaj wiary, które gromadziły tysiące młodych katolików, aby uczestniczyć w Eucharystii i wielbić Boga.
W ciągu dwóch lat, symbole odwiedziły...
... kościoły, domy opieki, więzienia, szpitale, ośrodki opieki, punkty turystyczne, szkoły i gdziekolwiek były przyjęte zostawiły swój ślad. Diecezje przygotowały spotkania, czuwania, godziny adoracji, czas modlitwy, a także spotkania rekreacyjne sprzyjające lepszemu poznaniu się grup młodzieżowych. Ci, którzy zostali „zakorzenieni w wierze” w Madrycie, dzielili radość i zachęcali innych do udziału w Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro.
Nadszedł Tydzień Misyjny, poprzedzający same ŚDM, i przybyli pielgrzymi. Miasta i kościoły zaczęły świętować wigilię tego wspaniałego spotkania. Kontakt z młodzieżą z różnych krajów, mówiącą różnymi językami, posiadającą inną kulturę i doświadczenia wiary dał Brazylijczykom nowe spojrzenie. Miłość stała się oficjalnym językiem!

W końcu 22 lipca przyjechał Ojciec Święty, Papież Franciszek. Podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej po wyborze był gospodarzem tego wielkiego spotkania. Jego Świątobliwość przybył do Brazylii i już w pierwszych minutach pokazał radość, uśmiech na twarzy i pokorę Chrystusa.
Dowiedziałem się, że aby dotrzeć do narodu brazylijskiego, trzeba wejść przez bramę jego wielkiego serca. Niech mi więc będzie wolno w tej chwili delikatnie zapukać do tych drzwi. Proszę o pozwolenie, by wejść i spędzić ten tydzień z wami. Nie mam złota ani srebra, ale przynoszę to, co dostałem najcenniejszego: Jezusa Chrystusa! Przybywam w Jego Imię, aby ożywić płomień braterskiej miłości, który pali się w każdym sercu i pragnę, aby do was wszystkich i do każdego oddzielnie dotarło moje pozdrowienie: „Pokój Chrystusa niech będzie z wami!”.

Wydawało się, że Papież prorokuje, gdyż tak właśnie się stało. Naród brazylijski, młodzież, Kościół, wszyscy mieli otwarte serce. Płomień płonął w sercu. I tak jak uczniowie w Emaus czuli, że ich serca płoną, gdy byli ze swoim Mistrzem, to samo my czuliśmy, przyjmując Ojca Świętego. Pokój Chrystusa królował.
ŚDM rozpoczęły się! Msza otwarcia, celebrowana przez arcybiskupa Orani João Tempesta, metropolitę Rio de Janeiro, zgromadziła około 600 tysięcy młodych ludzi na plaży Copacabana. Pomimo deszczu i zimna, młodzi wierni w różnym wieku nie zniechęcili się. Abp Orani zachęcał młodzież podczas homilii: Podczas Dni Młodzieży, nauczmy się mówić: „Mów, Panie, bo sługa Twój słucha”! I coraz częściej słyszymy, jak Pan mówi do nas: „Bądźcie misjonarzami”. „Idźcie i nauczajcie narody”! I wszyscy odpowiadają: „Oto jesteśmy, Panie, poślij nas!”.

Dnia 24 lipca Papież Franciszek odwiedził Sanktuarium Matki Bożej z Aparecida, Patronki Brazylii. Odprawił Mszę św. wraz z kardynałami i biskupami. Podczas tej wizyty Ojciec Święty pokazał nam znaczenie Maryi w życiu chrześcijanina. Chciał być pielgrzymem i pokazać swoją miłość do Maryi. Kościół, kiedy szuka Chrystusa, zawsze puka do domu matki i prosi: Pokaż nam Jezusa. Od Maryi uczy się być prawdziwym uczniem. Dlatego Kościół idzie na misję śladami Maryi. Tak jest również podczas ŚDM (...) dlatego przybyłem dziś, aby pukać do drzwi domu Maryi, która kochała i wychowała Jezusa, aby nam pomogła, nam pasterzom Ludu Bożego, rodzicom i nauczycielom, aby przekazać młodzieży wartości, które uczynią z niej budowniczych kraju i świata bardziej sprawiedliwego, solidarnego i braterskiego. Do tego, chciałbym zwrócić uwagę na trzy proste postawy: zachować nadzieję, dać się zaskoczyć Bogu i żyć w radości.

W ten sposób Papież zawierzył ŚDM kochającemu sercu Maryi, ufając w Jej Świętą Obronę.

W tym dniu, w całym Rio de Janeiro, młodzież uczestniczyła w kościołach w katechezach, głoszonych w różnych językach i na różne tematów przez biskupów z różnych krajów. Można już było zauważyć wielką radość – chodząc ulicami miasta – młodzi ludzie z różnych zakątków świata z uśmiechem na twarzy ukazywali, że Kościół jest młody, że Kościół jest żywy. W miejscach specjalnie przygotowanych można było wstąpić na „targi powołaniowe”, do namiotów i konfesjonałów ustawionych, aby skorzystać z sakramentu pojednania. Radość wiary i przebaczenia. Miasto przemieniło się w Jeruzalem Niebieskie.

Jednym z najbardziej oczekiwanych momentów było pierwsze spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. W tym dniu, 25 lipca, z rana miało miejsce spotkanie, które zostało zaplanowane przez samego papieża – odwiedzenie ubogich mieszkańców na obrzeżach Rio de Janeiro. Czynił tak samo, jeszcze jako biskup, na ulicach Buenos Aires. Ukazywał światu ważność przywitania wszystkich, niemarginalizowania nikogo, ale doprowadzanie do bliskości. A także niósł światu przesłanie solidarności, hojności i siły młodych ludzi, dodawał im odwagi, aby nie zniechęcali się, widząc niesprawiedliwość społeczną. Papież Franciszek przekazał nam bardzo głębokie orędzie podczas spotkania z mieszkańcami faveli Varginha. Jego Świątobliwość mówił o obojętności polityków połączonej z brakiem działań w celu wyrównania zróżnicowania społeczeństwa, wezwał władze do pracy na rzecz sprawiedliwości społecznej i budowania świata bardziej solidarnego. I po raz kolejny zwrócił się do młodzieży, zachęcając ją:

Wy, drodzy młodzi, jesteście szczególnie wrażliwi na niesprawiedliwość, ale często jesteście rozczarowani faktami świadczącymi o korupcji, ludźmi, którzy zamiast starać się o dobro wspólne, dbają o własny interes. Także wam i wszystkim mówię: nigdy się nie zniechęcajcie, nigdy nie traćcie ufności, nie pozwólcie, by zgasła nadzieja. Rzeczywistość może się zmienić, człowiek może się zmienić. Starajcie się jako pierwsi nieść dobro, nie przyzwyczajać się do zła, ale je pokonywać. Kościół wam towarzyszy, niosąc wam cenne dobro wiary, Jezusa Chrystusa, który „przyszedł po to, aby [owce] miały życie, i miały je w obfitości” (J 10,10).

Tymi słowami Papież przemawiał nie tylko do młodych Brazylijczyków, ale do całego świata, który cierpi z powodu niesprawiedliwości oraz braku zaangażowania władz.

Następnie, zgodnie z harmonogramem, udał się na spotkanie z młodymi na plaży Copacabana. Tam około miliona młodzieży oczekiwało z pałającymi sercami. Kolejny zimny i deszczowy wieczór, lecz wiara i miłość były większe. Papież Franciszek przybył i pozdrowił młodzież, zachęcając do bycia uczniami i misjonarzami. Młodzi ludzie ze wszystkich kontynentów świata przybyli z otwartym sercem, aby przyjąć przesłanie Chrystusa poprzez mądre słowa Ojca Świętego. Tego dnia ponownie powołał młodzież zebraną na brzegu, tak jak Jezus powołał swoich uczniów nad brzegiem Jeziora Genezaret.

Nabożeństwo było emocjonującą chwilą odrodzenia wiary. Pierwsze spotkanie Papieża z młodzieżą było „paliwem”, który zwiększył płomień i pałanie serc wiernych. Każde słowo wypowiedziane przez Ojca Świętego mieszało się z okrzykiem radości i podniecenia młodzieży oraz z szumem fal oceanu. Moment nie do opisania. W spokoju i z miłością Ojciec Święty zwrócił się do młodzieży jak kochający ojciec do swoich dzieci: „Dobrze, że tu jesteśmy” – zawołał Piotr na widok Pana Jezusa przemienionego, w chwale. Czy my również chcemy wypowiedzieć te słowa? Myślę, że tak, bo dzisiaj wszystkim nam jest dobrze być tutaj razem, zgromadzonym wokół Jezusa! To On nas przyjmuje i jest obecny pośród nas tutaj, w Rio.

o był raj na ziemi! Podczas homilii Papież dał nam „przepis na życie”. „Bota fé – dodaj wiary”. Krzyż Światowego Dnia Młodzieży głosił te słowa w czasie całego swego pielgrzymowania po Brazylii. „Dodaj wiary” – co to znaczy? Kiedy przygotowuje się dobrą potrawę i okazuje się, że brakuje soli, to „dodaje się” soli; jeśli brakuje oleju, to „dodajemy” oleju... „Dodać” to znaczy umieścić, dolać. Droga młodzieży, tak jest także w naszym życiu; jeśli chcemy, aby miało ono naprawdę sens i było pełne, jak sami tego pragniecie i na co zasługujecie, to mówię każdemu i każdej z was: „dodaj wiary”, a twoje życie nabierze nowego smaku, będzie miało busolę, wskazującą kierunek; „dodaj nadziei”, a każdy twój dzień będzie oświecony i twój horyzont nie będzie już ciemny, lecz pełen światła; „dodaj miłości”, a twoje życie będzie jak dom zbudowany na skale, twoje podążanie będzie radosne, bo spotkasz wielu przyjaciół, którzy idą wraz z tobą. Dodaj wiary, dodaj nadziei, dodaj miłości! Powtórzmy razem: Dodaj wiary, dodaj nadziei, dodaj miłości!”.
A to było dopiero pierwsze spotkanie.

Następnie piątek – dzień również wypełniony spotkaniami. Ojciec Święty nie zapomniał również o dziadkach – podczas modlitwy „Anioł Pański” zostawił głębokie przesłanie. Dzieci i osoby starsze budują przyszłość narodów; dzieci, bo będą kontynuować historię, osoby starsze, ponieważ przekazują doświadczenie i mądrość życia. Ta relacja, ten dialog między pokoleniami jest skarbem, który należy zachowywać i umacniać! Podczas tego Dnia Młodzieży ludzie młodzi chcą pozdrowić dziadków. Pozdrawiamy dziadków!

Droga Krzyżowa była kulminacyjnym punktem dnia. Droga Jezusa z krzyżem na odpuszczenie naszych grzechów. Papież Franciszek z uwagą uczestniczył w nabożeństwie. Ofiara baranka ofiarnego jest istotą naszej wiary chrześcijańskiej. Krew i woda, które wypłynęły z otwartej piersi Jezusa na przebłaganie za grzechy całego świata, to źródło tryska do dziś i wypełnia serca wiernych. Mądrymi słowami Franciszka zakończyła się noc Bożego Miłosierdzia: Drodzy młodzi, nieśmy nasze radości, nasze smutki, nasze porażki do krzyża Chrystusa; znajdziemy w nim otwarte serce, które nas rozumie, przebacza, kocha i prosi, aby nieść tę samą miłość w życiu, aby kochać każdego brata i siostrę z taką samą miłością. Niech tak będzie!

Długo oczekiwane czuwanie było jak prezent. Pogoda zmieniła się, deszcz ustał. I Papież po raz kolejny ze swojego przemówienia uczynił wielki dialog z młodzieżą. Wielokrotnie zadawał pytania, na które młodzież odpowiadała nie tylko prostymi słowami, ale poprzez osobistą refleksję. Młodzież mogła słyszeć świadectwo innych młodych i trwać w adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Słowa uwielbiania wychodziły z ust około 3 mln młodzieży, która przybyła na plażę Copacabana, aby na czuwaniu i modlitwie spędzić noc. To była jedna z najpiękniejszych scen tego ŚDM.

Tak samo jak do młodzieży, mówił Papież Franciszek do władz cywilnych i do duchowieństwa. Wskazał również młodzieży, że nie ma nic lepszego niż dialog, dialog z Chrystusem, aby budować swoje życie: Teraz pytam. Modlę się? Rozmawiam z Jezusem czy boję się ciszy? Pozwól aby Duch Święty przemówił w twoim sercu. Zapytaj Jezusa: „Co chcesz, abym czynił? Czego chcesz od życia?” To jest trening. Rozmawiajcie z Jezusem. A jeśli zbłądzisz, upadniesz, nie bój się. „Jezu, spójrz, co zrobiłem, co ja mam teraz zrobić?” Ale zawsze rozmawiaj z Jezusem, w chwilach dobrych i złych, nie bój się. Tak będziesz trenować dialog z Jezusem. A także przez sakramenty; przez miłość braterską, umiejętność słuchania, zrozumienie, wybaczania, przyjęcia, pomocy innym, każdemu, bez wykluczania lub marginalizacji nikogo. Oto wasz trening: modlitwa, sakramenty i służba drugiemu. Powtórzmy: modlitwa, sakramenty i pomoc drugiemu.

Świt na Copacabana oświetlił morze pielgrzymów, którzy spędzili tam noc. Ostatni dzień Światowych Dni Młodzieży rozpoczął się nie od przebudzenia ze snu, ale od rozbudzenia wiary. Nie było nikogo, kto by był tam i nie czuł przemiany. Było nas tam 3,7 mln wiernych. Msza rozpoczęła się i cała Brazylia (i nie tylko) widziała największą manifestację wiary w historii tego kraju.
Emocje udzieliły się wszystkim. Również niewierzącym. Świadectwo wiary tych ludzi głęboko poruszyło serca wielu innych, którzy z różnych powodów ją stracili.

I po raz kolejny Papież, następca Piotra, skierował do wszystkich słowa motywacji, odwagi, miłości: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody”. Te słowa Jezusa kieruję do każdego z was, mówiąc: Dobrze było uczestniczyć w tych Światowych Dniach Młodzieży, przeżywać wiarę wraz z młodzieżą przybyłą z czterech stron świata, jednak teraz ty powinieneś iść i przekazać to doświadczenie innym. Jezus wzywa ciebie, abyś był uczniem misjonarzem! (...) Doświadczenie tego spotkania nie może pozostać zamknięte w twoim życiu lub w małej grupie parafialnej, ruchu, twojej wspólnoty (...) Ona jest dla wszystkich. Nie bój się nieść Chrystusa do każdego środowiska, aż do peryferii istnienia, do tych, którzy wydają się najbardziej oddaleni, obojętni. Pan szuka wszystkich, chce, aby wszyscy czuli ciepło Jego miłosierdzia i miłości (...). Nie bójcie się. Ja jestem z wami każdego dnia (Mt 28,20). To jest prawda również dla nas! Jezus nie zostawia nas samotnymi, nigdy nie zostawia nas samotnymi! Zawsze nam towarzyszy! (...) Nieść Ewangelię to nieść siłę Boga, aby wykorzenić i zniszczyć zło i przemoc; aby przełamać bariery egoizmu, nietolerancji i nienawiści; aby budować nowy świat. Jezus Chrystus liczy na was! Kościół liczy na was! Papież liczy na was!
Z tymi słowami dzwoniącymi w uszach i pałającymi w sercu, młodzież rozstała się z Ojcem, Papieżem Franciszkiem, z oczekiwaniem na nowe spotkanie w 2016 w Krakowie, w Polsce. Rozeszliśmy się napełnieni Duchem Świętym, pałając ogniem odnowionej wiary.

Camille Santos
Tłum. ks. Artur Karbowy SAC
Zdjęcia Autorka oraz Luis Alvarenga


Camille do Espirito Santo Santos, dwudziestolatka, jest członkiem Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego i parafianką pallotyńskiej parafii w Itaipu. Od lat udziela się czynnie w życiu parafialnym. Gra na gitarze i prowadzi śpiewy podczas Mszy św. Jest współredaktorem miesięcznika parafialnego „Semente”. Współorganizowała w ramach Światowych Dni Młodzieży Tydzień Misyjny w Itaipu dla pielgrzymów z Polski.