Strona główna
Przedszkole potopowe otwarte Drukuj Poleć znajomemu

Zgodnie z wieloletnią tradycją ks. Stanisław Krajewski SAC po raz kolejny otworzył przedszkole dla dzieci zamieszkujące tereny co roku zalewane na kilka miesięcy przez wody Amazonki.

Jest to najbiedniejsza część parafii Matki Bożej Chwalebnej w Manaus. Amazonka, która jest źródłem utrzymania i przeżycia dla wielu mieszkańców Amazonii, zalewa ogromne przestrzenie. Mieszkańcy tych rejonów, aby zapobiec utracie całego mienia w czasie powodzi, budują swoje domy na palach. Można by zapytać, dlaczego w ogóle ludzie budują tutaj jakiekolwiek domy, skoro co roku rzeka wylewa w tym miejscu. Odpowiedź jest tyleż prosta, co dramatyczna – tutaj nie muszą ...

... płacić. Stąd nikt ich nie wyrzuca. A mieszkają tu najubożsi, najczęściej ci, którzy przywędrowali do miasta z nadzieją znalezienia pracy, z nadzieją lepszego życia.

Kiedy woda zalewa teren, najbardziej poszkodowane są dzieci, które nie mają się gdzie bawić, nie mają możliwości wyjścia z domu. Przy pomocy całej wspólnoty parafialnej ks. Stanisław przychodzi dzieciom z pomocą. W tym roku 90 z nich, oprócz całodziennego wyżywienia, otrzyma również podstawową edukację katechetyczną.

Czas powodzi co roku wykorzystywany jest do lepszej edukacji religijnej dzieci z tych terenów. Prowadzona jest też alfabetyzacja dzieci. Pomagają wolontariusze z grup parafialnych, głównie z „Duszpasterstwa dziecka”.

Także i tym razem liczymy na modlitwę i pomoc ludzi dobrej woli.

Ks. Artur Karbowy SAC, misjonarz w Brazylii