Strona główna arrow Rok 2003 arrow Nr 24 (3/2003) arrow Miej miłosierdzie dla nas i całego świata
Miej miłosierdzie dla nas i całego świata Drukuj Poleć znajomemu

Od początku istnienia Delegatury polskich pallotynów w Brazylii była ona bardzo związana z głoszeniem Miłosierdzia Bożego. Świadczy o tym choćby fakt zawierzenia Delegatury, a później Regii Matce Bożej Miłosierdzia.

Idea rozszerzenia Miłosierdzia Bożego była niezmiernie ważna. 27 września 1981 r. ks. bp Dom Carlos Alberto Navarro i ks. generał L. Munz SAC dokonali błogosławieństwa kamienia węgielnego pod kościół i sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro. W maju 1983 r. przy budującym się kościele, została utworzona parafia, a pierwszym proboszczem mianowano budowniczego sanktuarium, ks. Tadeusza Korbeckiego SAC.

Równocześnie z budową kościoła pallotyni polscy szerzyli wśród narodu brazylijskiego kult Jezusa Miłosiernego. Jedną z form tej działalności jest kwartalnik „Raios da Divina Misericórdia” („Promienie Bożego Miłosierdzia” - odpowiednik polskiego „Apostoła Miłosierdzia Bożego”) – w tym roku ukazał się już 33 numer. Mamy sporą liczbę prenumeratorów. Często jest to jedyne źródło informacji o Miłosierdziu Bożym dla wiernych w Brazylii. Dzieło Miłosierdzia Bożego spotyka się ze sporym zainteresowaniem - w samym Rio de Janeiro mamy ponad 150 miejsc, gdzie zbierają się czciciele Jezusa Miłosiernego.
Oczywiście nie sposób być na każdym spotkaniu, jednak odpowiedzialny...

...za dzieło ks. Antonio de Aquiar Pereira SAC stara się odwiedzać te grupy przynajmniej raz w miesiącu. W każdej z nich modli się około 15 – 20 osób. Grupy te, oprócz spotkań modlitewnych, organizują również pielgrzymki do kościoła Miłosierdzia Bożego. Ogromną radość sprawia również fakt, że dzieło wychodzi poza granice stanu Rio de Janeiro i są już pierwsze grupy w stanie Minas Gerais. W listopadzie bieżącego roku jest planowana pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro, wraz ze swoim proboszczem ks. Czesławem Zającem, przygotowywała się do święta Miłosierdzia Bożego, przypadającego w tym roku 27 kwietnia. Nowenna do Jezusa Miłosiernego, poprzedzająca odpust, miała wszystkim przybliżyć wielką miłość Boga do ludzi, dzięki której wszyscy możemy zawsze wrócić do Kochającego Ojca.

W całej Brazylii rozprowadzamy kapliczki z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i modlitwą. W ten sposób chcemy zjednoczyć rodziny brazylijskie wokół Miłosierdzia. Jest to tym ważniejsze, że często rodziny te żyją w ciągłym strachu z powodu rozpowszechniającej się przestępczości. Dotychczas zostało utworzonych ponad 110 grup, jednoczących się na odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego, wspólnej modlitwie oraz rozważaniu „Dzienniczka” siostry Faustyny. W ten sposób ponad 3300 rodzin przyjęło wizerunek Jezusa Miłosiernego w swoim domu. Oprócz tego w różnych kościołach jest odprawiana Msza święta, podczas której ks. Antonio głosi orędzie Miłosierdzia Bożego. Tylko w 2002 r. w tych Mszach uczestniczyło ponad 80 tysięcy wiernych. Jak widać zapotrzebowanie jest wielkie – niestety nie zawsze są możliwości, żeby do każdego miejsca dotrzeć.

Ks. Antonio głosi Jezusa Miłosiernego, wykorzystując media, m.in. we wspólnocie Canção Nova, dzięki której możliwy jest dostęp do telewizji i do radia. W roku 2002 zostało zrealizowanych 36 programów telewizyjnych o Miłosierdziu Bożym. Owocuje to choćby zainteresowaniem „Dzienniczkiem” siostry Faustyny i życiem św. Wincentego Pallottiego wśród młodzieży. Wykorzystujemy także internet - dzieło to można zobaczyć na stronie www.divinamisericordia.com.br. Przygotowywane są dwie książki, a w planach mamy wydanie płyty CD z pieśniami o Miłosierdziu Bożym.

Tekst i zdjęcia: ks. Artur Karbowy SAC