Strona główna arrow Nr 64 (3/2013) arrow Brazylijczycy w Regii Matki Bożej Miłosierdzia
Brazylijczycy w Regii Matki Bożej Miłosierdzia Drukuj Poleć znajomemu
Członkami Regii Matki Bozej Miłosierdzia, oprócz polskich pallotynów, są nasi "wychowankowie" - młodzi księża brazylijscy, a także klerycy. Poniżej prezentujemy naszych prezbiterów:

Ks. Anselmo Mantovani SAC – wstąpił do Stowarzyszenia po ukończoniu studiów historycznych. Jest kapłanem już ponad 10 lat. Pracował na różnych placówkach, między innymi jako proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Itaperunie. Był pierwszym proboszczem pallotyńskim parafii w Febres, w Portugalii. Obecnie jest w parafii św. Rity w Itaperunie razem z ks. Kajfaszem. Kolekcjonuje figurki Matki Bożej.

Ks. Marcelo Néspoli Magalhães SAC – pochodzi z pallotyńskiej parafii w Itaipu. Jest drugim Brazylijczykiem, który przyjął święcenia kapłańskie w delegaturze. Po studiach duchowości w Rzymie pracował w parafiach w Brazylii i w Portugalii. Obecnie jest proboszczem w Novo Airão. To najbardziej...
... rozmodlony ksiądz w regii. Jest zaangażowany w Ruchu Odnowy Charyzmatycznej, współpracuje z telewizją Canção Nova. Wydał książeczki o Miłosierdziu Bożym, które są bardzo poszukiwane przez wiernych. Przed wyjazdem do Amazonii ukończył kurs pilotażu małych samolotów i czasami, korzystając z pomocy swego znajomego z Manaus, lata samolotem do wspólnot w interiorze.

Ks. José Rodrigues Filho SAC – wstąpił do Stowarzyszenia już jako kleryk seminarium Archidiecezji Niterói. Był nowicjuszem pierwszej grupy nowicjackiej delegatury w Teresópolis pod kierownictwem ks. Jana Pietrusa. Otrzymał święcenia kapłańskie w dniu beatyfikacji męczenników pallotyńskich. Po krótkim stażu duszpasterskim w Brazylii został wysłany do Odivelas w Portugalii, gdzie pracował początkowo jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Odbył roczny kurs przygotowawczy do formacji pallotyńskiej w Rzymie. Obecnie jest odpowiedzialny za roczny okres formacyjny naszych postulantów w domu formacyjnym w Guapimrim. Odznacza się dużym optymizmem i pogodą ducha w pracy apostolskiej. Pięknie śpiewa i wydał już dwie płyty ze swoimi piosenkami.

Ks. Daniel Rocchetti SAC – obecnie jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Pallotynów w Rio de Janeiro. Ukończył wyższe studia w Rzymie w zakresie misjologii, przygotowuje pracę doktorską. Jest bardzo zdolnym kapłanem. Jego konferencje są zawsze bardzo dobrze przygotowane i poparte osobistym świadectwem wiary. Dlatego jest poszukiwanym rekolekcjonistą. Pochodzi z Franca w stanie São Paulo. Do Stowarzyszenia trafił za wzorem swego krewnego, ks. Luisa Maurício.

Ks. Jurandir do Nascimento SAC – wstąpił do Stowarzyszenia razem z ks. Danielem Rocchetti (pochodzą z tych samych stron). W pracy duszpasterskiej jest związany z parafią Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia w Cachoeiras de Macacu. Był wikariuszem ks. Jarka Chmieleckiego, a kiedy ten został wybrany przełożonym, ks. Jurandir został mianowany proboszczem tej parafii, gdzie jest do dzisiaj. Odznacza się niesamowitym spokojem ducha w spotkaniu z ludźmi.

Ks. Gilmar Simplício da Silva SAC
– jest księdzem od kilku lat. Jeszcze jako diakon, a następnie jako młody kapłan odbył staż duszpasterski w Amazonii pod okiem ks. Józefa Maślanki SAC. Kolejną jego placówką jest parafia św. Rity w Itaperunie, gdzie pracuje razem z ks. Stefanem Kajfaszem SAC. Zachowuje prostotę ducha w kontakcie z ludźmi. Obecnie przygotowuje się do rozpoczęcia studiów w Rzymie, by potem podjąć pracę wychowawczą w naszych domach formacyjnych.

Ks. Francisco Marques SAC – jest bardzo zdolnym księdzem, który już pełnił funkcję rektora seminarium oraz profesora teologii w kilku seminariach w Rio de Janeiro i w Niterói. Odbył studia doktoranckie w Rzymie. Obecnie przygotowuje pracę doktorską i jednocześnie pomaga w pracy duszpasterskiej w Niterói w parafii Matki Bożej Fatimskiej. Przed rozpoczęciem studiów w Rzymie pełnił funkcję wiceprzełożonego Regii Matki Bożej Miłosierdzia. Jest księdzem posiadającym wiele darów charyzmatycznych, zaangażowanym w Ruchu Odnowy Charyzmatycznej.

Ks. José Zavorski SAC
– pochodzi z polskiej rodziny z północy stanu Parana, gdzie niegdyś pracował ks. Czesław Zając SAC. Jeszcze w swojej rodzinnej parafii wyróżniał się dużym zaangażowaniem w teatrze parafialnym. Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz w parafii św. Rity w Itaperunie. Obecnie jest wikariuszem w parafii Najświętszego Imienia Jezus w Odivelas, w Portugalii, gdzie prowadzi wiele grup. Został wybrany przez miejscowych skautów szefem chorągwi.

Ks. Josiel da Silva SAC – pochodzi z naszej parafii w Itaperunie. Pracował przez kilka lat w Niterói w parafii Matki Boskiej Fatimskiej. Obecnie jest ekonomem Regii Matki Bożej Miłosierdzia. Dodatkowo pod koniec kwietnia objął nową parafię pallotyńską w Rio de Janeiro – Matki Bożej Pośredniczki w dzielnicy Osvaldo Cruz. Parafia ta sąsiaduje z parafią św. Elżbiety na Bento Ribeiro. Jest jednocześnie ojcem duchownym w Seminarium Archidiecezji Niterói. Odznacza się głęboką duchowością.

Ks. Luiz Maurício Lemos SAC
– pochodzi z naszej parafii Itaipu w Niterói. Po kilku latach formacji w naszym seminarium duchownym na Vila Valqueire wrócił do rodziny, aby pomóc choremu bratu w prowadzeniu cegielni. Po jakimś czasie powołanie zawiodło go do seminarium diecezjalnego, gdzie ukończył studia seminaryjne i otrzymał święcenia kapłańskie. Po okresie pracy w diecezji União da Vitória – PR podjął staranie o powrót do naszej regii. Obecnie pracuje w Portugalii w naszej parafii w Febres, razem z ks. Janem Stawickim i z ks. Wojtkiem Kubrakiem. Ma wspaniały kontakt z ludźmi. Już po pierwszym spotkaniu staje się przyjacielem każdego, a wszyscy traktują go jak dawnego znajomego. Jest gorliwym kapłanem.

Ks. Adenilson Gomes Mortira SAC – jest obecnie najmłodszym księdzem regii, biorąc pod uwagę datę święceń kapłańskich. Ma ogromne poczucie humoru i z tej racji swoisty sposób sprawowania Mszy św. oraz głoszenia słowa Bożego. Jednocześnie jest bardzo Bożym kapłanem. Ma bardzo dobry kontakt, zwłaszcza z młodzieżą. Gra pięknie na gitarze, co mu ułatwia kontakt duszpasterski z najmłodszymi. Obecnie pracuje w Cachoeiras de Macacu z drugim Brazylijczykiem – ks. Jurandirem. Jest to pierwsza parafia regii w pełni prowadzona przez naszych młodych księży brazylijskich i cieszymy się, że dobrze się w tej pracy sprawdzają.

Ks. Juliano Guilherme da Silva SAC
– jest najmłodszym wiekowo księdzem Regii Matki Bożej Miłosierdzia. Odznacza się wielkim urokiem osobistym, dzięki czemu łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi. Jego pierwszą placówką jest parafia św. Sebastiana w Itaipu w Niterói. Należy do grupy odpowiedzialnych za przygotowanie Światowych Dni Młodzieży na terenie Archidiecezji Niterói. Jest jednym z księży pochodzących z naszych parafii w Itaperunie.
 
Tego autora
Z tego kraju
Chętnie czytane
SMS misje