Strona główna arrow Inne kraje arrow Święto Miłosierdzia Bożego 2013 w Tenango del Aire, Mexico
Święto Miłosierdzia Bożego 2013 w Tenango del Aire, Mexico Drukuj Poleć znajomemu

Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do  spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar.

Przygotowanie do Święta Miłosierdzia Bożego rozpoczęliśmy już na 9 dni przed  drugą niedzielą wielkanocną, powszechnie zwaną Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Już w Wielki Piątek przy grobie Pańskim rozpoczęła się nowenna przed świętem, a od świątecznego poniedziałku, po odmówionej nowennie i Koronce do Miłosierdzia Bożego, codziennie była odprawiana Msza Święta, którą celebrował ks. Kazimierz Czulak SAC.

Nowennę tę kazał Pan Jezus siostrze Faustynie zapisać w sierpniu 1937 roku, polecając odprawianie jej przed Świętem Miłosierdzia, począwszy od Wielkiego Piątku.

Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze...

... do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie. W każdym dniu przyprowadzisz do serca mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu miłosierdzia mojego. A ja te wszystkie dusze wprowadzę w dom Ojca mojego. Czynić to będziesz w tym życiu i w przyszłym. I nie odmówię żadnej duszy niczego, którą wprowadzisz do źródła miłosierdzia mojego. W każdym dniu prosić będziesz Ojca mojego przez gorzką mękę moją o łaski dla tych dusz.

I oto nastał dzień 7.04.2013 - Niedziela Miłosierdzia Bożego.

Program uroczystości był następujący:

06.00 – Mananitas – czyli takie meksykańskie sto lat,  które śpiewają mariachis

07.00 – Poranna Msza Święta w parafii

08.00 – Msza Święta w kaplicy św. Mateusza

09.00 – Msza Święta dla dzieci w parafii

10.00 – Konferencja: Milosierdzie Boże wyzwoli twoją Rodzinę. Wygłosił ją brat Julio Hernandez.

12.00 – Msza Pontyficalna, której przewodniczył nasz ordynariusz  Mons. Victor Rene Rodriguez Gomez, wraz z koncelebransami ks. Tomaszem , sekretarzem Nuncjatury Apostolskiej w Meksyku, ks. Luisem,  naszym dziekanem, ks. Grzegorzem , kustoszem  sanktuarium i ks. Jarkiem, naszym współbratem. We Mszy św. uczestniczyła także wspólnota polska zamieszkała w Meksyku.

14.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia. Zgromadzeni czciciele Miłosierdza Bożego odmówili ją w czasie procesjii liturgicznej na zakończenie Mszy Św.

15.00 -  Koncert  dziewczęcego chóru z katolickiej szkoły, Villa de las Ninas. Tradycyjnie, jak co roku, bisom nie było końca. Dzięki temu występowi nasze radosne nastroje zostały podtrzymane w tym tak cudownym dniu.

17.00 – Msza Święta w parafii

18.00 – Procesja z figurą Jezusa ulicami Tenango. Wzięło w niej udział naprawdę sporo wiernych, w tym też wielu czcicieli spoza Tenango.
Ok. 21.00 wróciliśmy do kościoła, gdzie ustawiono figurę, aby każdy mógł oddać cześć Miłosierdziu co nie zna granic.

Tegoroczne święto, tak zresztą jak święta z poprzednich lat, zgromadziło tysiace wiernych nie tylko w czasie Mszy Świętej, ale przez cały dzień aż do późnej nocy. Po raz kolejny mogliśmy złożyć dziękczynienie Bogu za jego największy przymiot, jakim jest jego niezgłębione, niepojęte i nieskończone Miłosierdzie. Jest dla mnie wielką łaską, że po raz kolejny mogłem wziąć udział w tak wspaniałej manifestacjii wiary w cud Bożego miłosierdzia.

Święto Miłosierdzia Mojego wyszło z wnę trzności [Moich] dla pociechy świata całego (Dz. 1517) – powiedział Pan Jezus do Siostry Faustyny -  a przez nią do nas.

Hno. Miguel Szczygiol SAC