Strona główna arrow Rok 2003 arrow Nr 25 (4/2003) arrow Informacje z Kościoła i świata
Informacje z Kościoła i świata Drukuj Poleć znajomemu

Chrześcijański uniwersytet w Indiach
W ostatnich latach często docierają do nas informacje o prześladowaniu chrześcijan (2,3% miliardowego społeczeństwa) przez fundamentalistów hinduistycznych, oskarżających chrześcijan o nawracanie na swoja wiarę hinduistów.

Prześladowania te mają różny charakter: od pozbawienia wielu praw, wyrzucenia lub utrudniania pracy w zakładach państwowych i publicznych do bezpośrednich ataków terrorystycznych, niejednokrotnie kończących się śmiercią.
Toteż szczególnego znaczenia nabiera zgoda władz na utworzenie pierwszego chrześcijańskiego uniwersytetu w stanie Kerala. Jego powstanie i działalność...

...będzie finansowane przez Chrześcijańską Fundację dla Indii, utworzoną przez Kościół katolicki. 

Klasztor karmelitanek w Malawi
W mieście Zoma w południowo-wschodnim Malawi powstaje klasztor karmelitanek.

Jest to pierwsza placówka sióstr klauzurowych w tym kraju. Przebywa tam już siedem sióstr, pochodzących z Nigerii i Kenii. 

Sytuacja dzieci w świetle raportu UNICEF
Międzynarodowe Dzieło Pomocy Dzieciom (UNICEF) podaje w sprawozdaniu za rok 2002: co roku 11 milionów dzieci poniżej 5. roku życia umiera na różnego rodzaju choroby, których można by uniknąć, gdyby te dzieci zostały zaszczepione.

Od 1990 r. dwa miliony dzieci zginęły na skutek wojen, a dalsze 6 mln z powodu odniesionych ran. W pd. Azji oraz w Afryce około 50 mln dzieci nie ma możliwości uczęszczania do szkoły, a w 10 krajach afrykańskich 15% dzieci poniżej 15. roku życia utraciło rodziców z powodu AIDS. Do 2010 r. liczba dzieci osieroconych przez AIDA w Botswanie, Lesotho, Swazi i Zimbabwe osiągnie prawdopodobnie 20%.
Na całym świecie 180 mln dzieci w wieku do 17 lat jest zmuszanych do ciężkiej pracy, a około 1,2 mln dzieci sprzedaje się (jak obliczono zyski z tego handlu sięgają miliarda dolarów.

Uprowadzenie seminarzystów w Ugandzie
Rebelianci z „Lord’s Resistance Army” wdarli się do konwiktu położonego na przedmieściu Gulu, skąd uprowadzili 40 przyszłych seminarzystów. Policja nie interweniowała.

LRP została założona przez samozwańczego proroka Josepha Kony’ego i od ponad 20 lat terroryzuje północne rejony Ugandy. Swoich członków organizacja rekrutuje spośród uprowadzonych dzieci, które, po systematycznym „praniu mózgów”, stają się jej bojownikami.