Strona główna arrow Inne kraje arrow Prośba o modlitwę o pokój w Demokratycznej Republice Konga
Prośba o modlitwę o pokój w Demokratycznej Republice Konga Drukuj Poleć znajomemu
Oto opis sytuacji wojny i trwającej przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, gdzie posługują pallotyni: kapłani, bracia i siostry. W tych trudnych czasach, chcemy zapewnić o naszej solidarność i wsparciu w modlitwie naszych braci i siostry z rodziny pallotyńskiej, oraz wszystkie osoby dotknięte tą straszną sytuacją.

Odpowiadając na prośbę ks. Romualda Uzabumwana, proszę wszystkich członków rodziny pallotyńskiej o modlitwę za szczególnym wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Pokoju o trwały pokoju i dobrobytu w tym kraju. Proszę o dołączenie tej intencji do waszych modlitw osobistych i wspólnotowych.
ks. Jakub Nampudakam
Przełożony Generalny


Drodzy Bracia i Siostry,
Piszę do was, aby poinformować o aktualnej sytuacji we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, gdzie nasi bracia i siostry pallotyni pracują głównie w dwóch miejscach: w parafii w Rutshuru i w Centrum Formacji w Keshero – diecezja Goma. Obecnie te dwa miejsca są pod okupacją rebeliantów.

Po kilku dniach względnego spokoju, w zeszłym tygodniu...
...zostały wznowione intensywne walki między rebeliantami M23 i regularną armią kongijską na obrzeżach miasta Goma – stolicy wschodniego Konga. Podczas tego roku jubileuszowego, rodzina pallotyńska w Rwandzie i Demokratycznej Republice Konga zorganizowała dwie serie rekolekcji: pierwsza w sanktuarium w Kibeho (Rwanda), druga zaś Keshero (DR Konga). Niestety w niedzielę nie mogliśmy się udać do Keshero z powodu walk wokół miasta Goma. Wróciliśmy do Kibeho, aby kontynuować rekolekcje głoszone przez ks. Aleksandra Pietrzyka, Przełożonego Regii Miłosierdzia Bożego (Francja).

Wczoraj miasto Goma zostało zajęte przez rebeliantów. Nasi bracia i siostry są w kontakcie telefonicznym. Doświadczają także ogromnej siły, która płynie z adoracji Najświętszego Sakramentu szczególnie w tym czasie wojny. Dziękujemy Bogu za opiekę jaką ich otacza. W tej chwili sytuacja jest stosunkowo spokojna. Niestety nie mamy kontaktu telefonicznego z braćmi i siostrami, którzy są w Rutshuru – najwyraźniej maszt telefonii komórkowej został zniszczony w czasie walk.

Chcę przypomnieć, że obecność pallotynów w tym obszarze jest znacząca: w parafii Rutshuru przebywają trzy siostry i trzech księży pallotynów; w Goma-Keshero przebywa pięć sióstr, pięciu księży, jeden diakon, czterech studentów teologii, dwóch studentów z Ruchu Szensztackiego, dwudziestu studentów filozofii, dziewięciu postulantów oraz siedem postulantek sióstr pallotynek. Ufamy Bożej opiece i prosimy was, abyście nas wspierali w swoich modlitwach o pokój w Kongo.

Maryjo, Matka Boża z Kibeho, módl się za nami.
Kibeho, 21 listopada 2012
Święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

ks. Romuald Uzabumwana SAC
Przełożony Regii