Strona główna arrow Inne kraje arrow Wizyta Papieża pomoże przeciwdziałać niestabilności i przemocy w Libanie
Wizyta Papieża pomoże przeciwdziałać niestabilności i przemocy w Libanie Drukuj Poleć znajomemu
Wizyta Papieża pomoże przeciwdziałać niestabilności i przemocy w Libanie - uważa emerytowany metropolita Algieru abp Henri Teissier. Podczas spotkania z dziennikarzami w Lizbonie arcybiskup mówił o oczekiwaniach muzułmanów i chrześcijan przed wizytą Benedykta XVI.

Emerytowany metropolita Algieru, abp Henri Teissier uważany za jeden ze światowych autorytetów w dziedzinie dialogu między chrześcijaństwem i islamem, podkreślił entuzjazm z jakim większość muzułmanów - nie tylko w Libanie - czeka na wizytę Papieża, która odbędzie się w dniach od 14 do 16 września. Liban przeżywa nowy okres niestabilności i przemocy, z bezpośrednią groźbą rewolucji, która wybuchła ponad półtora roku w sąsiedniej Syrii, jednak, jak zapewnia algierski purpurat, „wszystkie łańcuchy istniejące na co dzień w kraju są otwarte na przyjęcie Benedykta XVI bez nieszczęść, i spodziewam się, że ta wizyta pomoże przywrócić pokój”.

Abp Henri Teissier podzielił się...
... oczekiwaniami libańskich chrześcijan, z którymi miał możliwość spotkania się podczas międzyreligijnego forum w Stambule. Wszyscy oczekują, że papieska wizyta sprowadzi pokój w region, który w ostatnich tygodniach został objęty serią konfliktów z udziałem zwolenników syryjskiego prezydenta Bashar al-Assad i sunickimi frakcjami reżimu w Damaszku. W wyniku starć są dziesiątki zabitych i ponad stu rannych.

Były wiceprzewodniczący Międzynarodowego Caritas dla Krajów Arabskich powiedział, że katolicy, prawosławni i protestanci są pewni, że Benedykt XVI przyniesie im „odwagę”, aby przezwyciężyć trudności związane z życiem w świecie islamskim. „Wszyscy mieli nadzieję, że tak zwana arabska wiosna, szczególnie w Tunezji, Egipcie, Libii i Syrii, zakończy się, aby ustąpić na rzecz budowania demokratycznego społeczeństwa, ale w końcu islamiści zdobyli największe poparcie ludności” - wskazywał hierarcha. Jednym z najważniejszych punktów w relacjach między chrześcijanami a muzułmanami jest ogromna waga, jaka jest przykładana do prawa islamskiego w świecie arabskim.

Nie może ono być zmienione, gdyż zostało podarowane dla wyznawców islamu przez Boga. Ma to liczne skutki w religijnej praktyce ludzi. „Algieria jest jedynym krajem w świecie arabskim, w którym powstały wspólnoty ewangelickie osób nawróconych z islamu, gdyż w Algierii Konstytucja gwarantuje prawo do wolności sumienia” - podkreślił biskup francuskiego pochodzenia, który żyje w algierskim społeczeństwie od prawie 50 lat.

Ks. Artur Karbowy SAC