Strona główna arrow Inne kraje arrow Portugalia: polski pallotyn, długoletni duszpasterz Polonii, odznaczony
Portugalia: polski pallotyn, długoletni duszpasterz Polonii, odznaczony Drukuj Poleć znajomemu
Ks. Andrzej Gładysz – polski pallotyn, który wiele lat spędził w Portugalii, otrzymał 19 kwietnia z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego Złoty Krzyż Zasługi. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w rezydencji ambasadora Polski w Lizbonie podczas spotkania głowy państwa polskiego ze środowiskiem polonijnym.

Wręczając odznaczenie, prezy dent podkreślił, że jest to wyraz uznania władz państwowych dla zasług kapłana na rzecz integracji środowisk polonijnych w Portugalii. Szef państwa zaznaczył przy tym, że spotkanie z miejscową Polonią jest dla niego zawsze źródłem radości i podziękował jej przedstawicielom za godne reprezentowanie Polski w Portugalii, gdyż emigracja zawsze spełnia rolę zbiorowego ambasadora.

Ks. Andrzej Gładysz urodził się w 1940 r. w Warszawie. Ukończył studia muzyczne...
... we Wrocławiu ze specjalizacją gry na wiolonczeli. W 1980 r. zaczął pracować jako muzyk w Portugalii. Po powrocie do Polski wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) i przed 25 laty przyjął w nim święcenia kapłańskie. Od 1988 r. ponownie pracował w Portugalii, m.in. jako krajowy duszpasterz Rodzin Nazaretańskich i długoletni kapelan tamtejszej Polonii. Od 2011 r. posługuje duszpastersko w Sanktuarium Fatimskim na Krzeptówkach w Zakopanem.

Ks. Artur Karbowy SAC