Strona główna arrow Rok 2004 arrow Nr 26 (1/2004) arrow Informacje z Kościoła i świata
Informacje z Kościoła i świata Drukuj Poleć znajomemu

WIZYTA MATKI BOZEJ Z CABO ESPICHEL W ODIVELAS
Było to wydarzenie, które głęboko zapadło w serca wszystkich parafian. Sanktuarium Matki Bożej znajduje się na skalistym przylądku Espichel, położonym kilkadziesiąt km na południe od Lizbony.

Figura Matki Bożej od 1430 r. wędruje po 26 parafiach, gdzie przebywa przez cały rok. W ten sposób Matka Boża przybywa do każdej parafii co 26 lat.21 września całe nasze miasto wyległo na ulice, aby przywitać Matkę Bożą. Wynajęto z muzeum specjalny powóz, który kiedyś został zrobiony specjalnie do przewożenia tej figury. Było jeszcze kilka zabytkowych powozów, którymi jechali członkowie komisji i paziowie. Przed procesją jechało kilku policjantów na białych koniach w strojach lokajów sprzed kilku wieków. Dawniej w procesji uczestniczyła też rodzina królewska.

Mieszkańcy oczekiwali przy rotundzie wjazdowej do miasta, dokąd przywieźliśmy Matkę Bożą z poprzedniej parafii samochodem strażackim. Udałem się tam na motorze z kilkunastoma innymi motocyklistami. Procesja zgromadziła tak wielkie tłumy, jakich tu nie widziano jeszcze. Odprawiliśmy Mszę św. polową, pod przewodnictwem biskupa D. José Alvesa na dużym placu w pobliżu kościoła parafialnego.

Ks. Jan Sopicki SAC

KOŚCIÓŁ KATOLICKI NA ŁOTWIE
Kościół katolicki na Łotwie liczy ok. 500 tys. wiernych spośród 2,4 mln mieszkańców tego kraju.

Utrzymuje się wyłącznie z ofiar wiernych. Mimo to jest zaangażowany w pomoc socjalna i charytatywną, m.in. prowadzi kuchnie dla najbiedniejszych oraz noclegownie dla bezdomnych. Wobec trudnej sytuacji finansowej ogromne znaczenie ma pomoc finansowa z zewnątrz. Dzięki temu po demokratycznych przemianach w kraju, wybudowano ponad 30 kościołów. Pomoc finansową otrzymują też seminarzyści, którzy dzięki temu mogą studiować za granicą.