Strona główna arrow Rok 2004 arrow Nr 26 (1/2004) arrow Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kibeho
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kibeho Drukuj Poleć znajomemu

Parafia w Kibeho powstała w 1934 r. Matka Boża objawiła się tu 28 listopada 1981 r. uczennicy gimnazjum w Kibeho, Alfonsynie Mumereke. Przedstawiła się jako Nyina wa Jambo – Matka Słowa.

Półtora miesiąca później Maryję ujrzały dwie inne uczennice tego gimnazjum: Natalia Mukamazimpaka i Maria Klara Mukangango. Objawienia miały miejsce kilkakrotnie. Maryja wzywała do pokuty i żalu za grzechy, do modlitwy i nawrócenia: Dzisiaj wielu ludzi nie potrafi prosić o przebaczenie. Ci ludzie znów krzyżują Syna Bożego. (1982); Żałuj za grzechy! Żałuj za grzechy! Żałuj za grzechy! Nie zwracam się tylko do ciebie, lecz do wszystkich. Ludzie współcześni pozbawili to, co czynią, prawdziwego znaczenia. Kiedy ktoś popełni grzech, nie przyznaje się, że źle postąpił. Proszę was, żałujcie za grzechy. (1984) Świat przez grzechy odwrócił się od Boga. Trzeba zerwać z grzechem, szczególnie z bałwochwalstwem, pokutować i prosić Boga o przebaczenie grzechów. Trzeba powrócić...

...do Boga, źródła wody żywej.... Trzeba być pokornym i służyć bliźnim.... Nie przywiązywać się do dóbr tego świata, ale troszczyć się o bogactwa przygotowane nam przez Boga... Powrót do Jezusa przez pokutę, nawrócenie, modlitwę i autentyczną wiarę jest jedyną szansą ratunku dla grzesznej ludzkości... Przychodzę nie tylko do Kibeho... nie tylko do Afryki, ale do całego świata.

Maryja ukazała dziewczętom także wizję ludobójstwa, które miało miejsce w 1994 r. Prosiła również, by ludzie zwracali się do niej ze swoimi prośbami poprzez regularne i szczere odmawianie Różańca do Siedmiu Boleści.
Kościół rwandyjski już w 1988 r. zezwolił na kult publiczny w Kibeho.

Prawdziwość objawień w Kibeho Kościół uznał i ogłosił 29 czerwca 2001 r. Bp Augustyn Misago pisał w Deklaracji: Niech więc Kibeho stanie się czym prędzej celem pielgrzymek i spotkań ludzi poszukujących Boga, którzy spieszą tam, by się modlić; uprzywilejowanym miejscem nawróceń, zadośćuczynienia za grzechy świata oraz pojednania; miejscem spotkania tych, którzy ulegli rozproszeniu oraz tych, którzy umiłowali cnoty współczucia i braterstwa bez granic; miejscem przypominającym Ewangelię Krzyża. Pieczę nad miejscem objawień powierzył Księżom Pallotynom.

Obecne sanktuarium to kaplica, o którą prosiła Maryja. Pracę tam podjęli dwaj pallotyni rwandyjscy, ks. Janvier Gasore i ks. Chrysante Rwasa.
Alfonsyna Mumereke aktualnie mieszka na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie studiuje teologię na Uniwersytecie w stolicy kraju – Abidżanie. Natalia Mukamazimpaka mieszka w Kibeho, gdzie służy pielgrzymom, przybywającym do Sanktuarium.
Maria Klara Mukangango otrzymała od Matki Słowa zadanie rozpowszechnienia Różańca do Siedmiu Boleści. Została zamordowana podczas wojny w 1994 r.

RÓŻANIEC DO SIEDMIU BOLEŚCI MARYI
Znak krzyża, akt skruchy, Wierzę w Boga
Na dużych paciorkach: Ojcze nasz
Na małych paciorkach: Zdrowaś Maryjo (7 razy)

Tajemnice Różańca do Siedmiu Boleści Maryi:
1. Proroctwo Symeona.
2. Ucieczka św. Rodziny do Egiptu.
3. Zagubienie Jezusa w świątyni.
4. Maryja spotyka Jezusa na drodze krzyżowej na Kalwarię.
5. Maryja pod krzyżem Jezusa.
6. Maryja przyjmuje ciało Jezusa zdjęte z krzyża.
7. Złożenie Jezusa do grobu.

Zdjęcia: archiwum Księży Pallotynów