Strona główna arrow Inne kraje arrow Ziemia z Tepeyac dla Wadowic
Ziemia z Tepeyac dla Wadowic Drukuj Poleć znajomemu
Bazylikę w Guadalupe odwiedza rocznie prawie 20 milionów pielgrzymów. Przybywają oni nie tylko z Meksyku, ale również z całego świata, w tym też z Polski.

Chyba jednym z najsławniejszych pielgrzymów, przybywających pokłonić się panience z Tepeyac, był nasz wielki rodak, Sługa Boży Jan Paweł II. Po raz pierwszy przybył do Meksyku i tego szczególnego świętego miejsca ze swoją pierwsza pielgrzymką apostolską w 1979 roku, i w tym miejscu zawierzył Morenicie z Guadalupe pragnienie przybycia do ojczyzny. Matka wysłuchała go i wyprosiła tę łaskę u Syna.

23 lutego 2011 roku także przybyli do Bazyliki Polacy z Bielska-Białej i okolic na czele z ks. Pawłem Dankiem, kustoszem Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Przybyli, aby zabrać do Polski ziemię z Tepeyac – Guadalupe, ziemię z tak drogiemu sercu Jana Pawła II Meksyku.
Moment przekazania nastąpił podczas Mszy Świętej w czasie kazania. Eucharystii...
...w kaplicy św. Józefa - jedna z kaplic Bazyliki - przewodniczył Mons. Eduardo Chavez, kanonik Bazyliki z Guadalupe, postulator procesu kanonizacyjnego św. Juana Diego, Mszę św. koncelebrowali: ks. Paweł Danek i współbrat pallotyn, ks. Grzegorz Szmit, kustosz i proboszcz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire. Całe wydarzenie zostało zarejestrowane przez Telewizję Polską.

Podczas kazania Mons. Eduardo podzielił się z nami swoim osobistym spotkaniem z Janem Pawłem II w Guadalupe w roku 1979, kiedy jeszcze był seminarzystą, oraz z Rzymu podczas audiencji i ostatniej z wizyt papieża w roku 2002 podczas kanonizacji Juana Diego. Wspaniałe było to wspomnienie o człowieku, jakim był Karol Wojtyła i papieżu.
Po kazaniu Mons. Eduardo Chavez przekazał na ręce ks. Pawła Danka skrzyneczkę zawierającą w środku świętą ziemię z Guadalupe ucałowana przez papieża Polaka.

Po Mszy św. jeszcze przez jakiś czas wymienialiśmy się nawzajem wspomnieniami o Janie Pawle II i wiele razy padały słowa, że Polska i Meksyk to dwa kraje tak odległe od siebie, a zarazem tak bliskie sobie przez miłość, jaką mamy do Wielkiego Jana Pawła II.

Hno. Miguel Szczygioł SAC