Strona główna arrow Inne kraje arrow Legenda o wulkanach - la leyenda de los volcanes
Legenda o wulkanach - la leyenda de los volcanes Drukuj Poleć znajomemu
Legenda ta opowiada o dziedzictwie z czasów, kiedy to Aztecas [ Aztekowie ] przybyli do doliny Anahuac i gór, które jeszcze nie miały swego ostatecznego kształtu.

Wtedy narodziła się w wielkim Tenochtitlan piękna ksziężniczka o imieniu Mixtli, jedyna córka Tizoc „Tlatoni” [ Cesarza lub Wielkiego Pana ] z Mexicas. Mixtli była otoczona przez wielu szlachciców, między innymi przez Axooxco, męża srogiego i okrutnego, który domagał się jej ręki. Niewiasta jednak należała do pewnego dzielnego wojownika zwanego Popoca, który udał się walczyć dla zdobycia tytułu Rycerza Orła, by w ten sposób móc ubiegać się o rękę Mixtli .

Pewnego razu Mixtli, dowiedziawszy się, że jej ukochany jest w wielkim niebezpieczeństwie i że ich miłość nie jest możliwa, odebrała sobie z rozpaczy życie. Nie wiedziała nieboga, że Popoca powrócił zwycięski. Popoca widząc swoja ukochaną...
... nieżywą, wziął jej martwe ciało w swe ramiona i udał się na górę, gdzie pozostał przykucnięty, myśląc że śnieg ją obudzi ze snu i w ten sposób ukochana odzyska życie.

Odtąd wulkany IZTACCIHUATL [ Śpiąca Niewiasta ], POPOCATEPETL [ Góra co Dymi ] i AXOOXCO [Podporządkowany ] majestatycznie wznoszą się nad miastem Mexico City.

Legenda o wulkanach jest bardzo znana i rozpowszechniona dzięki mistrzowi Maestro Helguera. Na pięknym malowidle przedstawił pełną romantyzmu historię miłości. Legenda przechodziła z ust do ust od wieków , rozpowszechniając dzieje dwojga narzeczonych, którzy zostali przeobrażeni w piękne wulkany.

Jesus Helguera w niesamowity sposób unieśmiertelnił je na zawsze, przemieniając je w symbole meksykanizmu.

Autor Jesus Helguera
Tłumaczenie własne