List z Amazonii Drukuj Poleć znajomemu

Połowa roku w Amazonii to czsas obfitych opadów deszczu, ale i wytężonej pracy duszpasterskiej.

To także czas "wysokich wód" Amazonki, która zalewa na kilka miesięcy część przybrzeżnej faveli w Manaus. Woda podnosi się wówczas ok. 5 m, uniemożliwiając mieszkańcom normalne życie. Na ten okres, co roku, ks. Stanislaw Karjewski SAC wraz z Duszpasterstwem Dziecka (Pastoral da Crianca) organizuje dla dzieci z terenów zalanych przez Amazonkę zajęcia przedszkolne, połączone z zabawą, katechizacją oraz wyżywieniem. W zajęciach uczestniczy ponad 100 dzieci. W opiece nad nimi pomagają wolontariusze z parafii ks. Stanisława. Głównym zmartwieniem ks. Stanisława w tym okresie jest - skąd wziąć fundusze na zapewnienie podstawowego wyżywienia tym dzieciom. Jak do tej pory ludzie dobrej woli nie zawiedli.

Już od kilku lat ks. Stanisław organizuje "Festiwal katechetyczny", mający na celu zebranie funduszy na prowadzenie katechezy dla dzieci i młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentów: pierwszej Komunii św. i bierzmowania (na zakup książek, zeszytów, materiałów pomocniczych do katechezy). Wielu parafian bierze udział we wspólnej zabawie. Dochód jest uzyskiwany ze sprzedaży jedzenia oraz gry bingo, podczas której można wygrać np. młodego byka (żywego!), ważącego, bagatela, 200 kg.

Wylew Amazonki ma również swoje dobre strony. To właśnie dzięki temu ks. Józef Maślanka SAC może wyruszyć do swoich parafian w odległych osadach.

Z prośbą o modlitwę -
ks. Artur Karbowy SAC, misjonarz w Brazylii