Strona główna arrow Inne kraje arrow Święto Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire
Święto Miłosierdzia Bożego w Tenango del Aire Drukuj Poleć znajomemu
Miłosierdzie Boże na wieki wychwalać będziemy” – i tak czynimy, i czynić będziemy. Czcimy ten największy przymiot Boży i skladamy dzięki na wszystkich kontynentach od wschodu do zachodu i od północy po południe. “Miłosierdzie moje wyszło z wnętrzności moich, pragnę je dać całej ludzkości, bo nie zazna ludzkość pokoju dopóki nie zwróci się do zdrojów miłosierdzia mojego”. Przychodzimy wszyscy do Jego zdrojów - wszystkie narody, ludzie mówiący różnymi językami. Przychodzi również naród meksykański.

To już dwunasty rok naszej pallotyńskiej posługi na ziemi meksykańskiej w służbie Kościołowi i posłudze głoszenia słowa Bożego i szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego. Jest naszą wielką radością, że z roku na rok przybywa czcicieli Miłosierdzia Bożego przybywajacych do naszego sanktuarium. Momentem szczytowym jest Święto Miłosierdzia Bożego, na które przybywają z całego Meksyku tysiące pielgrzymów.

Zanim jednak przejdę do relacjiz tego święta, musimy cofnąć się o kilkanaście dni, a dokładnie do poniedziałku Wielkiego Tygodnia. Tego dnia do Tenango przybyła figura Jezusa Miłosiernego, wykonana w z cedru czerwonego na zamówienie właścicieli restauracji i piekarni, państwa Gonzales Aragon i pracowników ich firmy, jako dar dla naszego sanktuarium. Przez dziewięć dni pracownicy i mieszkańcy Tenango spotykali się na wspólnej modlitwie w domu państwa Gonzales Aragon...

... Kolejnym etapem zbliżającym nas wszystkich do Święta Miłosierdzia była Msza Święta pod przewodnictwem naszego ordynariusza, biskupa Luisa Artemio Florez Calzada, podczas której została poświęcona ofiarowana naszemu sanktuariu figura Miłosiernego.

Od czwartku do piątku specjalne ekipy robotników zajmowały się rozstawianiem ołtarza polowego na terenie przylegającym do naszego sanktuarium oraz olbrzymiego namiotu na ok. 8400 krzeseł. W przygotowaniach pomagali nam również parafianie, grupa młodzieżowa, ministranci i Misjonarze Miłosierdzia (ruch świeckich na rzecz szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego).

Uroczystości rozpoczęliśmy już w sobotę, od zainicjowania Pierwszego Kongresu Miłosierdzia Bożego w naszym sanktuarium pod hasłem “Jezu ufam Tobie”. W poprowadzeniu tego Kongresu pomogla nam grupa ewangelizacyjna z Puebli, współpracjująca z tamtejszym sanktuarium Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem Padre Eugenio. Jest on odpowiedzialny za Międzynarodowe Centrum Miłosierdzia Bożego w Puebli.

Dniem kulminacyjnym oczywiście była Niedziela Miłosierdzia Bożego - “Pragnę, aby pierwsza niedziela po Zmartwychwstaniu była Świętem Miłosierdzia mojego”.

To pragnienie realizujemy także i w Tenango. Już od godzin wczesnoporannych wszyscy byliśmy na nogach, na czele z ks. Grześkiem, naszym proboszczem i kustoszem sanktuarium, aby zadbać o każdy szczegół organizacyjny i dobre przyjęcie pielgrzymów. Już o godz. 10.00, ku naszemu miłemu zaskoczeniu, prawie wszystkie krzesła, rozstawione pod namiotem, były zajęte, co zwiastowało, że na tegoroczne Święto może przybyć jeszcze więcej pielgrzymów niż w ubieglym roku. I tak też się stało.

Kiedy wkroczyliśmy w procesji liturgicznej na plac, na którym przygotowany był ołtarz, naszym oczom ukazały się tłumy wiernych. Szacujemy, że na samej Mszy Świętej mogło być ok. 15 tys. wiernych. Nie licząc wszystkich pielgrzymów, którzy tego dnia nawiedzili sanktuarium w różnych porach (na konkretne dane będziemy musieli trochę poczekać). Faktem jest, że co roku przybywa większa liczba pielgrzymów spragnionych Miłości Miłosiernej .

Mszy Świętej o godz. 12.00 przewodniczył Nuncjusz Apostolski, abp. Cristofer Pierr, a koncelebrowali: ordynariusz naszej diecezji bp. Luis Artemio Florez Calzada, Ks. Prowincjał Kazimierz Czulak SAC, Sekretarz d/s Misji naszej prowincji ks. Adam Golec SAC i zaproszeni księża goście. Pomimo, że żar lał się z nieba, nikomu z przybyłych to nie przeszkadzało i dało się odczuć atmosferę wielkiego święta i rozmodlenia.

Po zakończeniu Eucharystii wszyscy zaproszeni goście udali się na wspólny posiłek do naszego klasztoru, zaś pielgrzymi rozsiedli się na całym terenie, aby pokrzepić się tradycyjnym jedzeniem.

Na uroczystość przybyło sporo naszych rodaków mieszkających w Meksyku na czele z naszą panią ambasador Anną Niewiadomską. Nie sposób było po nas, Polakach, nie zauważyć smutku i żałoby, która również i tu, na meksykanskiej ziemi, dotknęła nas boleśnie po stracie ojca naszgo narodu, pana Prezydenta Lecha Kaczynskiego, jego Żony i tylu ważnych i zacnych osób dla naszego narodu polskiego. Wyrazem naszej żałoby i solidarności z rodakami była umieszczona w prezbiterium polska flaga z czarnym kirem.

Pośród zaproszonych gości byli także: teściowa prezydenta Meksyku Doña Mercedez, przedstawiciel gubernatora stanu Mexico, prezydent Tenango del Aire, urzędnicy naszego municipio, policji i olbrzymia rzesza pielgrzymów.

Ostatnim punktem obchodów Święta była uroczysta procesja z figurą Jezusa Miłosiernego ulicami Tenango. Również zaskoczeniem dla nas było, że w procesji uczestniczyła tak ogromna ilość mieszkańców i pielgrzymów. Nasi parafianie na wielu ulicach przygotowali specjalne dywany kwiatowe, z kolorowych trocin i innych materiałów, co stanowiło wspaniałą oprawę tej procesji. Tradycujnie po meksykańsku, towarzyszył wszystkiemu huk petard i sztucznych ogni.

W taki sposób Tenango del Aire i kilkunastotysięczna wspólnota czcicieli Miłosierdzia Bożego oddała cześć i wyraziła uwielbienie Bogu za Jego największy przymiot, jakim jest Boże Miłosierdzie.

Hno. Miguel Szczygioł SAC
Tenango del Aire