Strona główna
Katechetki w jaskiniowej Bazylice Drukuj Poleć znajomemu

W Meksyku jest zabronione publiczne nauczanie religii w szkole. Toteż wszystkie katechezy przeprowadza się w kościele. Dzieci, które mają przystąpić do I Komunii Św. zaprasza się na dwuletni kurs katechezy.

W pierwszym roku dziecko przybliża się do Boga przez zabawy, filmy, piosenki, czyli obrazowe katechezy. W następnym roku trwa bardziej wytężona praca nad wiedzą religijną, która kończy się egzaminem z katechizmu przed księdzem proboszczem.

W naszej parafii w lutym br. przystąpiło do swej Pierwszej Komunii 280 dzieci, nie licząc indywidualnych inicjacji komunijnych podczas sobotnich Eucharystii w ciągu roku. Do pomocy ks. Zbyszek ma 14 katechetek, które w każdą sobotę o godz. 8.30 prowadzą kursy katechetyczne. Robią to z serca dla dzieci i z wiary dla Boga. Aby im podziękować, parafia p.w. Matki Bożej Gromnicznej organizuje dla nich raz w roku wycieczkę. W tym roku po pierwszokomunijnych uroczystościach...

...grupa katechetek z ks. Zbigniewem pojechała do Cacahuamilpa. Są tam znane na całym świecie groty i jaskinie. Jedna z największych ma kilka kilometrów długości i prawie 80 m wysokości. W jednej z sal jaskiniowych przewodnik wskazał potężne stalagmity oraz stalaktyty, które tworzą przedziwne wyobrażenie bazyliki. Po odśpiewaniu hymnu katechetek w „dźwiękonośnej” sali teatralnej, wszyscy wrócili do Nezaholcoyotl, odwiedzając po drodze wody termalne dla odświeżenia ciała.


Ks. Bartłomiej Pałys SAC, misjonarz w Meksyku
Zdjęcie z arch. ks. Bartłomieja