Strona główna arrow Inne kraje arrow La Sagrada Familia
La Sagrada Familia Drukuj Poleć znajomemu
W tydzień po 14 lutego, w naszej parafii miało miejsce kolejne piękne i ciekawe wydarzenie. Tym wydarzeniem było odnowienie przyrzeczeń małżeńskich przez małżonków należących do naszej parafialnej grupy rodzin chrześcijańskich – „La Sagrada Familia” (Święta Rodzina), którą mam przyjemność prowadzić.

Przez trzy spotkania małżonkowie przygotowywali się do tej uroczystości. Muszę tu zaznaczyć, że spotkana grupy odbywają się raz w miesiącu w każdą trzecią niedzielę miesiąca.
Spotkania przygotowujące polegały na analizie i przemyśleniu istoty Sakramentu Małżeństwa i słów przysięgi ślubnej. Taki swoisty powrót do tego co przyrzekli sobie przed laty, a zarazem refleksja nad przysięgą małżeńską i jej realizacją w codziennym życiu małżeńskim i rodzinnym.

Uroczystość... ...miała miejsce w naszej domowej kaplicy; było bardzo kameralnie. Małżonkowie wzajemnie odnowili swe przyrzeczenia przy udziale owoców ich miłości, tj. dzieci. Dla samych dzieci było to również ciekawe przeżycie móc spojrzeć na swych rodziców odnawiających przyrzeczenia małżeńskie, a przez to dających przykład swym dzieciom miłości pięknej i wiernej.

Punktem kończącym to wydarzenie była, już tradycyjnie (jak po wszystkich spotkaniach), wspólna kolacja polsko-meksykańska.. Spotkania odbywają się kolejno w domu każdej z rodzin. Jeśli spotkanie odbywa sie w naszym domu parafialnym wtedy ja szykuję coś naszego, polskiego, do zjedzenia. Muszę powiedzieć, że bardzo przypadł im do gustu nasz barszcz czerwony z uszkami.

Zacząłem o rodzinie, a skończyłem kulinarnie. No ale jak by nie patrzeć, jedzenie to naturalna czynność w każdej rodzinie.

Warto jeszcze zaznaczyć, że  przy zawieraniu małżeństwa w Meksyku nieodzowne są:
ARRAS- specjalnie wybite monety - Pesos Mex- które pan młody wręcza wybrance.
LASSO- jak sama nazwa wskazuje -lasso- w kształcie dwóch różańców połączonych ze sobą, które nakłada się na nowożeńców. Następnie kapłan mówi : „Co Bóg złączył niech człowiek nie rozdziela”.

Br. Michał Szczygioł SAC